مهدی موعود در کلام پیامبر محمود صلّی الله علیه و آله
9 بازدید
موضوع: علوم حدیث

کتاب «مهدی موعود در کلام پیامبر محمود» صلی الله علیه و آله نام کتابی است که در آن متن و ترجمه چهل حدیث همراه با سند، از رسول خدا در مورد امام زمان علیه السلام گردآوری شده و توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران در سال 1385 و در سال پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به چاپ رسیده است.

مقدمه کتاب چنین است:

    بسم اللَّه الرحمن الرحيم

 الحمد للَّه رب العالمين و صلّى اللَّه على محمّد و آله الطيبين الطاهرين و لعنة اللَّه على اعدائهم اجمعين.

 از آنجا كه فطرت و روح انسان، خدايى است،(1) لذا پيوسته به كمال و عدالت و ابديت(2)... گرايش داشته و نهايت آرزوهايش رسيدن به چنين مقصدى است.

 دين اسلام نيز كه آخرين دين آسمانى، و پيامبر آن آخرين فرستاده الهى است، كامل‏ترين دين بوده و رهبران آن نيز از بهترين رهبران مى‏باشند، لذا هميشه مورد بشارت انبياى گذشته بوده و مردم را به بعثت آخرين پيامبر و جانشينان وى كه به واسطه آنان خداوند عدالت را فراگير مى‏كند مژده داده‏‌اند.(3)

 در اين بين هواخواهى مردم به جاى خداخواهى، و دنباله روى آنان از شيطان كه يكى از بزرگ‏ترين روانشناسان عمر انسانى و دشمن شماره يك او محسوب مى‏شود(4)، باعث شد تا مردم جانشينان پيامبر عليهم السلام را يكى پس از ديگرى، با حقّى غصب شده و ظلمى مضاعف، از جامعه و حاكميت منزوى نموده ودر نهايت به شهادت برسانند.(5) به ناچار و به جهت رسيدن جامعه به آن مقصد نهايى و فراهم شدن زمينه آن هدف متعالى، خداوند سبحان، آخرين جانشين آخرين پيامبر خود را مدّتى در پس پرده غيبت قرار داد.

 پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله كه به علم الهى، اين وضعيت را مى‏ديدند، در موارد متعدّدى فرموده‏‌اند كه جانشينان من چند نفرند، اسامى آنان چنين و چنان است، آخرين آنان مدتى طولانى غيبت خواهد كرد، تا آن‏گاه كه به اذن خداوند ظاهر گردد.

 اگرچه اميد به ظهور موعودى كه در آخرالزمان مى‏آيد و جهان را گلستان مى‏كند در اغلب يا تمام اديان بشارت داده شده، ولى برخى معتقدند كه وى هنوز متولد نشده و موجود نيست؛ لكن موعودى كه اسلام آمدنش را به مسلمانان و جهانيان وعده داده و اكنون همه جهان در انتظار اوست، موجود است و همه مخلوقات عالم از بركات وجود وى، ارتزاق مى‏كنند.(6)

 وجود او در حال غيبت، همانند خورشيد پشت ابرى است كه با وجودش از سرد ونابود شدن زمين و اهالى آن جلوگيرى مى‏نمايد. هر چند گناهان ما ابرى است كه مانع رؤيت جمال تابناك خورشيدى‌‏اش شده؛ امّا او ناظر اعمال ماست وبا مهيا شدن ما، زمانى از پس ابر ظاهر مى‏گردد.

 امام زمان عليه السلام آن موعودى است كه در لحظه لحظه زندگى ما و در جاى جاى عالم، نشانه‌‏هاى حضور و عنايات ايشان قابل مشاهده است، كرامات فراوان او را از بدو تولد آن حضرت و زمان غيبت؛ چه غيبت صغرى و چه غيبت كبرى، تاكنون همه ديده يا شنيده‌‏اند كه چگونه با دست عنايت خود، بيماران زيادى را به اذن الهى شفا داده‏اند، گم‏شدگان بيابان‏ها و صحراها و درياها را به مقصد رسانده‏‌اند و ... .

 چه بسيار علما و افراد عادى كه خالصانه، آن صاحب عصر و زمان را خوانده‏‌اند و حضرت نيز تشريف آورده، آنان را مورد عنايت خود قرار داده است.

 مسجد مقدّس جمكران كه محلّ تجلّى گوشه‌‏اى از عنايات خداست چرا دل‏هاى بى‏شمارى را به خود مشغول نموده است؟ چرا سيل جمعيت از سراسر ايران، بلكه جهان براى نماز(7) و ذكر و دعا به اين مكان سرازير است؟(8) چرا بسيارى از افراد، رنج سفر را بر خود هموار مى‏كنند و حتى با پاى پياده به اين مسجد مشرّف مى‏شوند؟ اگرچه قرار نيست همه كارهاى دنيا با كرامت و معجزه پيش برود، ولى آنچه رخ مى‏دهد فقط روزنه‏‌اى است از بركات وجودش.

 حال آيا اگر اين مسجد مقدّس فقط قصّه و داستان بود، اين روش و توجّه مردم بيش از هزار سال تداوم داشت؟ كدام مسجد وحسينيه و حتى پارك و استاديومى را سراغ داريد كه توانسته باشد در طول سال اين همه چشم را به خود متوجه گرداند و اين همه دل را به خود جلب كند؟ اگرچه اين فقط مسجدى است كه جلوه‌‏هاى كوچكى از عنايات بى‏شمار امام زمان عليه السلام در آن متجلّى گشته و مردم آن را لمس كرده‏‌اند.

 پس چگونه مى‏شود اين همه نشانه و ديدنى را ناديده گرفت؛ يعنى برخى از احكام و اخبار است كه از مسلّمات بوده و همه پذيرفته‏‌اند در حالى كه فقط يك يا دو روايت در مورد آن وجود دارد، اما نسبت به امام زمان عليه السلام روايات فراوان، از راويان متعدد؛ چه سنى و چه شيعه، از معصومين عليهم السلام به خصوص پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله صادر شده و به دست ما رسيده است كه هيچ منصفى نمى‏تواند آن را انكار كند.

 لذا در سالى كه توسط مقام معظّم رهبرى به نام مبارك پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله مزيّن گرديده است، بنا به فرمايش آن حضرت كه فرمود: »مَنْ حَفِظَ مِنْ أُمَّتِي أَرْبَعِينَ حَدِيثاً مِمّا يَحْتاجُونَ إِلَيْهِ مِنْ أَمْرِ دِينِهِمْ بَعَثَهُ اللَّهُ - عَزَّوَجَلَّ - يَوْمَ الْقِيامَةِ فَقِيهاً عالِماً«؛(9)

 »هركس از امّت من چهل حديث از آنچه كه در امر دينشان نياز دارند حفظ نمايد خداوند متعال وى را در روز قيامت فقيه و عالم محشور خواهد كرد.«

 چهل حديث از پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله كه پيرامون امام زمان عليه السلام صادر گشته، با سند و متن حديث به همراه ترجمه آن كه از معتبرترين كتب روايى گزينش شده، جمع ‏آورى گرديده است. اميد كه مورد رضايت حضرت واقع شده و قابل استفاده براى خوانندگان گرامى باشد. ان شاء اللَّه.

 در پايان از مديريت محترم انتشارات مسجد مقدس جمكران و همكاران عزيز در واحد پژوهش تشكر مى‏نمايم.

 قم، مسجد مقدس جمكران

    خرداد 1385       

    احمد سعيدى