علی برترین انسان پس از نبی خاتم
444 بازدید
تاریخ ارائه : 10/19/2013 10:34:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

بسم الله الرحمن الرحیم

علی برترین انسان پس از نبی خاتم

سخن این است که امیر مؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام، پس از پیامبر خاتم خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله، برترین مخلوق خدا است که حتی بر سایر انبیای خدا نیز فضیلت و برتری دارد. برای اثبات این مدعا از چند مقدمه استفاده می کنیم:

الف) پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله، اگرچه از حیث زمان بعثت، آخرین پیامبر خداست؛ لکن از جهت رتبه و درجه، اولین و اعظم پیامبران خدا و برترین مخلوق خداوند متعال است که بر تمامی انبیای پیش از خود نیز برتری و فضیلت دارد.

برای بیان این مطلب، به بررسی چند آیه و حدیث در این زمینه می پردازیم:

 1 . رسول خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرمودند: «انا افضل انبیاء الله و رسله»؛ (بحار الانوار ج31، ص 410؛ احتجاج، ج 1، ص 147).

من برترین پیامبر و رسول خدا هستم.

2 . در جای دیگر نیز فرمود: «و الذی بعثنی بالحق! ما بعث نبیا اکرم علیه منی»؛ (امالی شیخ طوسی، ص 104؛ بحارالانوار، ج 14، ص 319).

قسم به خدایی که مرا به حق مبعوث فرمود، خداوند متعال هیچ پیامبری را گرامی تر از من مبعوث نکرده است.

3 . امام علی علیه السلام در مورد رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:

«فان الله بعث محمدا نذیرا للعالمین و مهیمنا علی المرسلین»؛ (نهج البلاغه ، نامه 62).

خداوند متعال محمد صلی الله علیه و آله را برای انذار تمام جهانیان فرستاد که بر همه پیامبران خدا هیمنه و برتری دارد.

4 . در بخشی از زیارت مربوط به رسول خدا  نیز آمده است:

«أَوَّلِ النَّبِيِّينَ مِيثَاقاً وَ آخِرِهِمْ مَبْعَثا»؛ (إقبال‏ الأعمال، ص 606؛  بحارالأنوار، ج 97، ص 177).

من اولین پیامبری هستم که میثاق الهی را اجابت کردم و آخرین پیامبری هستم که مبعوث شدم.

این است جایگاه پیامبر اعظم، که بر تمام انسان ها؛ حتی سایر پیامبران خدا نیز برتری دارد.

حال اگر فرد دیگری همانند او و در رتبه و درجه ایشان باشد، او هم بر همه مخلوقات و سایر انبیای خدا برتری دارد.

با ذکر چند دلیل و نشانه معلوم می شود که علی بن ابی طالب همانند پیامبر و در مقام و رتبه ایشان می باشد:

1 . آیه شریفه قرآن که به آیه مباهله معروف است، می فرماید:

«فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبينَ»؛ (سوره آل عمران ، آیه 61).

پس هر کس با تو درباره او ( عیسای مسیح علیه السّلام ) پس از آنکه تو را علم آمده محاجّه و ستیز کند ، بگو: بیایید ما پسرانمان را و شما پسرانتان را و ما زنانمان را و شما زنانتان را و ما خودمان را و شما خودتان را ( کسانی را که مانند جان ماست ) فرا خوانیم ، آن گاه به یکدیگر نفرین کنیم ، پس لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم. ( پیامبر در این قصه حسنین را به عنوان ابناء و فاطمه را به عنوان نساء و علی را به عنوان نفس خود به مباهله آورد و کفار تسلیم شدند). (ترجمه آیت الله مشکینی).

در این آیه، علی به عنوان نفس و جان پیامبر معرفی شده است، پس علی که همانند محمد است، دومین شخصیت عالم خلقت است و بر سایر پیامبران نیز فضیلت دارد.

2 . در کنار این آیه شریفه، روایات متعددی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمودند:

«قَالَ رَسُولُ اللَّهِ  صلی الله علیه و آله: عَلِيٌّ مِنِّي وَ أَنَا مِنْ عَلِيٍّ وَ لَا يُؤَدِّي عَنِّي إِلَّا عَلِي‏»؛ (بحارالأنوار، ج 26 ، ص 3).

 «يَا عَلِيُّ أَنْتَ أَخِي فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ وَ أَنْتَ أَقْرَبُ الْخَلَائِقِ إِلَيَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ »؛ (امالي، شیخ مفيد، ص 174؛  امالي‏، شیخ صدوق، ص 77؛  كشف‏ الغمة، ج 1، ص 409؛  بحارالأنوار، ج 8 ، ص 185).

 «أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ»؛ (المناقب، ج 3، ص 105؛ معاني‏ الأخبار، ص 52 ؛ علل‏ الشرائع، ج 1، ص 127؛  كمال‏ الدين ، ج 1؛ ص 261؛  بحارالأنوار، ج 23 ، ص 25).

علی از پیامبر است ، پیامبر هم از علی است؛ این دو بزرگوار برادر یکدیگر بوده و پدران این امت هستند.

ب) از بین تمام کتب آسمانی، قرآن کریم که معجزه جاویدان پیامبر خاتم است، بر همه آن کتب، هیمنه، برتری و فضیلت دارد.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

 «وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقاً لِما بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتابِ وَ مُهَيْمِناً عَلَيْهِ فَاحْكُمْ بَيْنَهُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ ...»؛ (سوره مائده ، آیه 48).

و ما این کتاب را به سوی تو به حق و درستی فرو فرستادیم که تصدیق کننده است آنچه را از کتاب ها (ی آسمانی) که پیش از او بوده و مسلط مراقب و حافظ و گواه بر آنهاست. (ترجمه آیت الله مشکینی).

بر اساس روایت ثقلین که متواتر بین همه راویان و محدثان از شیعه و سنی می باشد، رسول خدا  صلی الله علیه و آله، اهل بیت خود را همسنگ و عدل قرآن قرار داده و فرموده است:

«إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثِّقْلَيْنِ كِتَابَ اللَّهِ وَعِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا»؛ (الاحتجاج، ج 2، ص 380؛ عيون‏ أخبار الرضا(ع)، ج 2، ص 62؛ وسائل‏ الشيعة، ج 27، ص 204؛ بحارالأنوار، ج 2، ص 225؛ مستدرك‏ الوسائل، ج 7، ص 254).

من از بین شما می روم و برایتان دو گوهر گران بها باقی می گذارم: قرآن کتاب خدا ، و عترت و اهل بیتم را ؛ این دو هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا اینکه در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند؛ مادامی که به این دو تمسک بجویید گمراه نخواهید شد.

با توجه به این روایت، علی برابر قرآن است؛ بلکه  بنا به روایت دیگری از رسول خدا صلی الله علیه و آله در حق علی، وی از قرآن هم بالاتر است آنجا که فرمودند:

إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و علي بن أبي طالب و اعلموا أن عليا لكم أفضل من كتاب الله لأنه مترجم لكم عن كتاب الله تعالى»؛ (مئة منقبة، ص 161).

من از بین شما می روم و برایتان دو گوهر گران بها بجا می گذارم: کتاب خدا و علی بن ابی طالب؛ و بدانید که علی برتر از کتاب خداست؛ زیرا علی مفسر و بیان کننده قرآن برای شماست.

به عبارت دیگر، قرآن کتاب صامت است و امام، کتاب ناطق می باشد.

نتیجه:

  1. اگر علی برابر قرآن است و قرآن بر تمام کتب آسمانی برتری دارد، علی هم بر تمام کتب آسمانی برتری دارد.
  2. اگر علی برادر و برابر پیامبر خاتم است و پیامبر خاتم بر تمام پیامبران خدا برتری دارد، علی هم بر تمام پیامبران خدا برتری دارد.
  3. بنابراین علی بن ابی طالب امیر المؤمنین علیه السلام، پس از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله بر همه خلایق و مردمان حتی سایر پیامبران خدا نیز برتری و فضیلت دارد.

التماس دعا

احمد سعیدی