دوستی یکطرفه !
55 بازدید
تاریخ ارائه : 7/14/2013 1:24:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

 چقدر سخت است که کسی به فردی اظهار محبت و دوستی نماید؛ ولی او بی اعتنایی کند! چقدر زشت است که کسی تمام امکانات زندگی را برای فردی فراهم کند ولی او قهر و بدمستی کند!

این است قصه و ماجرای دوستی ما!

ما یک دوست بسیار مهربان داریم که از مادر هم به ما هم مهربان تر است، تمام نعمت ها را در اختیار ما گذاشته است، ما را صدا می زند، اظهار دوستی می کند؛ ولی ما پشت پا به همه این خوبی ها می زنیم.

ماه مبارک رمضان است، شما دوست عزیز حتما دعای افتتاح را خوانده ای، با هم بخشی از این فراز را زمزمه می کنیم:

....ِ فَلَمْ أَرَ مَوْلًى کَرِیماً أَصْبَرَ عَلَى عَبْدٍ لَئِیمٍ مِنْکَ عَلَیَّ یَا رَبِّ إِنَّکَ تَدْعُونِی فَأُوَلِّی عَنْکَ وَ تَتَحَبَّبُ إِلَیَّ فَأَتَبَغَّضُ إِلَیْکَ وَ تَتَوَدَّدُ إِلَیَّ فَلَا أَقْبَلُ مِنْکَ کَأَنَّ لِیَ التَّطَوُّلَ عَلَیْکَ وَ لَمْ یَمْنَعْکَ ذَلِکَ مِنَ الرَّحْمَةِ بِی وَ الْإِحْسَانِ إِلَیَّ وَ التَّفَضُّلِ عَلَیَّ بِجُودِکَ وَ کَرَمِکَ فَارْحَمْ عَبْدَکَ الْجَاهِلَ وَ جُدْ عَلَیْهِ بِفَضْلِ إِحْسَانِکَ إِنَّکَ جَوَادٌ کَرِیم‏...(کتاب های دعایی و از جمله مفاتیح الجنان)

ترجمه: (ای خدای من! من هیچ مولای بزرگواری را صبورتر از تو ندیدم که بر بنده لئیم و پستی چون من صبر کند!

چرا که ای خدای من! تو مرا صدا می کنی ولی من روی بر می گردانم!

تو به من اظهار محبت می کنی ولی من بر تو خشم می گیرم!

تو به من اظهار دوستی و شفقت می کنی ولی من از جهل و نادانی قبول نمی کنم!

گویا این حق من و وظیفه توست که همواره بر من نعمت بفرستی و نادانی و گریز من هم مانع این همه محبت تو نشود و باز هم با جود و فضل و کرم خود بر من رحمت و احسان می کنی!

پس ای خدای مهربان! بر این بنده جاهل و نادان خود رحم کن و همچنان فضل و احسانت را بر او بیفزا؛ زیرا تو بخشنده و بزرگوار هستی.)

آیا حق چنین دوست بزرگ و بزرگواری چیست؟ او که اگر ما را فرا می خواند به این جهت است که بیشتر به ما نعمت بدهد، اگر از ما چیزی هم می خواهد این است که از او چیزی بخواهیم؛ خواست او از ما این است که به فکر خود باشیم، فرامین او را دریابیم تا به سعادت برسیم و فیض بی اندازه اش را بر ما بیشتر کند؛ چرا که او فیاض علی الاطلاق است ، دوست دارد که به دیگران فیض بدهد، به بنده اش هر چه می خواهد بدهد؛ ولی شرط آن این است که برویم و بخواهیم ... تا بدهند.