روزه، گرما و جهاد
61 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

 روزه از جمله خالصانه ترین اعمال است که کسی جز خداوند تبارک و تعالی از آن خبردار نمی شود؛ شاید همانند کلمه لا اله الا الله باشد که اگر کسی دهانش بسته هم باشد می تواند این ذکر را بگوید و کسی متوجه نشود و به همین جهت به آن �کلمة الاخلاص� گفته می شود.

 و هر عملی که با اخلاص همراه باشد ، ثواب و پاداش آن را فقط خدا می داند و لذا خودش فرمود: روزه برای من است و پاداش آن هم با خودم می باشد.

البته که روزه در تابستان و هوای گرم و با روزهای طولانی آن (مانند چنین روزهایی که گرمای کم سابقه آن زبانزد مجالس شده) ثواب مضاعف دارد؛ لذا در احادیث آمده که چنین روزه ای همانند جهاد در راه خداست؛ یعنی به جهت زحمت و سختی آن، ثواب تلاش طاقت فرسای جهاد را دارد؛

ِامام صادق علیه السلام فرمودند:

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله: �الصَّوْمُ فِی الْحَرِّ جِهَادٌ�؛ (بحارالانوار، ج 93، ص 256)

پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله فرمودند: روزه در هوای گرم ، نوعی جهاد است.

در حدیث دیگری امام امیر المؤ منین علیه السلام (که این ماه به نوعی به آن حضرت نیز تعلق دارد) فرمودند:

�حُبِّبَ إِلَیَّ الصَّوْمُ بِالصَّیْفِ وَ قِرَى الضَّیْفِ وَ الضَّرْبُ فِی‏ سبیل اللَّهِ بِالسَّیْفِ�؛ (مستدرک الوسائل، ج 7، ص 506)

سه چیز محبوب من است:

1. روزه در هوای گرم؛

2. گرامی داشت مهمان؛

3. جهاد در راه خدا با شمشیر.

آری روزه چنین روزهایی اگر چه سخت است؛ اما باید مقایسه کرد با اجر و پاداش فراوان آن، که البته قابل مقایسه هم نیست.

نکته در خور توجه این است که اگر خدا به چیزی امر کرده، در صورتی که بنده قدم به سوی آن بردارد، خدا هم مهربان تر از آن است که او را کمک نکند. و خود فرموده اگر تو یک قدم بیایی، من ده قدم می آیم.

و در این روزها به عینه می بینیم که با این ساعتها و روزهای طولانی و هوای گرم ، آنان که تصمیم گرفتند خدا را اطاعت کنند، سختی اش تبدیل به راحتی می شود و روزها همانند ابر بهاری می گذرد.

اما آنانکه امر خدا را سخت بگیرند و بخواهند از آن فرار کنند، البته که سختی عذاب آنان بسیار وحشتناک تر از آن است که به تصور بیاید.

خدایا ما را از آتش جهنم و غضب خود نجات عنایت فرما. آمین