دسته گل سفره ضیافت !
54 بازدید
تاریخ ارائه : 7/22/2013 9:20:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

 ماه خدا، ماه ضیافت است؛ 

 اگر چه همه موجودات، مخلوق خداوند متعال هستند و فقط اوست که روزی همه آنان را می دهد؛ اما خودش و به واسطه پیامبرش فرموده که می خواهم یک ماه را از شما پذیرایی کنم، این یک ماه، شما میهمان من هستید.

آری چند روزی است که سفره ضیافت گسترده شده است و همه از نعمات فراوان و گوناگون مادی و معنوی آن بهره می برند.

 لکن به نظر شما، این سفره بزرگ و با آن میزبان بسیار بزرگ و گرامی ، آیا تزئینات و دسته گل هم دارد یا نه؟

نظر شما چیست؟

سفره ماه مبارک، سفره ضیافت الهی، وسط این سفره را در نظر بگیرید، 15 ماه رمضان؛

در چنین روزی خداوند متعال یک دسته گل خوشبو را به پیامبرش هدیه داد و در وسط این سفره بزرگ قرار داد. و چقدر زیبا و بجا و شادی آفرین؛ میلاد پر خیر و برکت امام حسن مجتبی علیه السلام!

در نظر بگیرید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را که فرزندان پسر خود را از دست داده، در گرماگرم تبلیغ دین و ترویج اسلام ، با آن دشمنان عنود و کینه توز، با انواع و اقسام تهمت ها ؛ از قبیل این جمله آزاردهنده که «محمد» پسر ندارد و ابتر است و کارش به جایی نمی رسد، چقدر ناراحتی دارد.... تا اینکه خدا کوثر را به ایشان عطا فرمود؛ با این حال باز هم برخی افراد از گفته خود دست برنداشتند؛ تا اینکه در وسط این ماه مبارک ، خدا یک دسته گل محمدی را به اهل بیت عنایت فرمود؛ و چقدر جای خوشحالی داشت، اولین فرزند «علی و زهرا» ، اولین نوه پیامبر، آن هم پسر و چه پسری! با این تولد، شادی و نشاط خاصی در این خاندان بوجود آمد ، پیامبر فرمود فرزندم را بیاورید و خود در گوش فرزندش اذان و اقامه فرمود، سپس برایش گوسفندی را عقیقه و قربانی نمود.

اما نامگذاری این دسته گل:

حضرت زهرا سلام الله علیها به امیرالمؤمنین علیه السلام گفت: اسم فرزند را چه بگذاریم؟

ایشان فرمود: من در نام گذاری او بر پیامبر پیشی نمی گیرم، نوزاد را نزد حضرت آوردند، ایشان هم فرمود: من بر خدا پیشی نمی گیرم.

جبرائیل نازل شد و گفت: خدا می فرماید: علی برای تو مثل هارون برای موسی است؛ پس تو هم نام فرزند هارون را برای فرزند علی انتخاب کن.

پرسید: نام فرزند بزرگ هارون چه بود؟ گفت: شبر.

و این نام به عربی می شود «حسن».

و چنین شد که نام اولین دسته گل خوشبوی محمدی «حسن» انتخاب گردید.

میلاد پر خیر و برکتش بر همه دوست دارانش مبارک!

خدایا ما را از شفاعت حسن و جدش و پدرش و مادرش و برادرش بهره مند گردان.