کریمه ای از تبار کریمان؛ الگوی دختران
109 بازدید
تاریخ ارائه : 9/5/2013 7:45:00 AM
موضوع: جامعه شناسی

خداوند متعال در قرآن کریم و در معرفی رسول اعظم صلی الله علیه و آله می فرماید: 

 لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ يَرْجُوا اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثيراً؛ (سوره احزاب، آیه 21)

 قطعا براى شما در [رفتار] رسول خدا سرمشقى نيكوست، براى كسى كه به خدا و روز واپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى‏كند.

و بنا به فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که فرمود:

«علی منی و انا منه»؛ یعنی من و علی مثل هم هستیم و فرقی نداریم. (امالی صدوق، ص۹؛ بحارالانوار، ج ۳۸، ص ۷۴)

و در جای دیگر فرمود: «انا و علی ابوا هذه الامه»؛ من و علی دو پدر این امت هستیم. (عیون اخبار الرضا ج ۲ ص ۸۵)

امیرمومنان علیه السلام نیز الگوی هر مرد و زن مسلمانی است و در ادامه فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز الگوی همه مردان و زنان است؛ اگرچه ممکن است بیشتر به زنان مسلمان چنین خطاب شود که اسوه و  الگوی شما «فاطمه» است.

پس از ایشان سایر معصومان و دوازده امام علیهم السلام نیز هر کدام اسوه ما هستند.

و در رتبه بعد از معصومان، اهل بیت ایشان که نزدیک ترین افراد به آنان هستند. البته آنان که حرمت اهل بیت را نگه داشتند و از کرامت آنان پاسداری کردند، نه آنان که مانند فرزند نوح از خاندان نبوت جدا شدند.

از بین فرزندان معصومان علیهم السلام، فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر علیهما السلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ چرا که مانند مادرش فاطمه زهرا و عمه اش زینب کبری علیهما السلام  در راه ولایت و امامت، ثابت و استوار ماند. و چنین بانویی شایسته است که الگوی همه مسلمانان وشیعیان؛ به خصوص دختران میهن اسلامی قرار گیرد.

از آنجا که در مورد ازدواج فاطمه معصومه سلام الله علیها گزارشی روایت نشده و ظاهراْ مجرد بوده اند، روز میلاد کریمه اهل بیت فاطمه معصومه به عنوان روز دختر تعیین و معرفی شده است؛ پس بجاست که همه زنان و دختران ما اولا هر چه بیشتر در شناخت و معرفت نسبت به آن حضرت اقدام کنند.

و ثانیا در پیروی و الگوبرداری از آن بانوی شایسته، همت بیشتری داشته باشند.

اگرچه برای تولد این بانوی بزرگوار زمان دقیقی در دست نیست؛ ولی آنچه بیشتر تایید شده، روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ قمری است که در شهر مدینه متولد شده است.

و رحلت شهادت گونه اش نیز در سن ۲۸ سالگی در دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ قمری واقع شده است.

نام فاطمه معصومه در سلسله سند برخی از روایات آمده است که به جهت تبرک این روایت معروف را به خواننده محترم هدیه می کنیم:

 قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏:« أَلَا مَنْ مَاتَ عَلَى‏ حُبِ‏ آلِ‏ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِيداْ»؛ آگاه باشید هر که با محبت آل محمد بمیرد شهید شده است.
آری فاطمه معصومه سلام الله علیها یک دختر است؛ ولی دختری است که به دریای کرامت متصل شده و خود کریمه اهل بیت گردیده است. علم و بزرگواری او باعث شد که همان مطلبی که پیامبر در مورد فاطمه زهرا بیان فرمود، امام کاظم نیز درباره فاطمه معصومه فرمود که: فداها ابوها، پدرش به فدایش! لذا از سه امام معصوم در باره ایشان حدیث وارد شده و مزد زیارتش را بهشت دانسته اند. و به همین جهت است که بزرگان از مراجع تقلید از عرفا و فلاسفه و فقیهان، پابوسی مرقد آن حضرت را برای خود افتخار می دانند.

فاطمه برای دیدار برادرش امام رضا علیه السلام در مشهد، رنج سفر از مدینه را بر خود هموار و با تعدادی از محارم و اقوام و یاران حرکت نمود؛ لیکن دست تقدیر، او را به قم کشاند. در مدت چند روزی که در قم ساکن بوده، جز عبادت و راز و نیاز، چیزی از ایشان گزارش نشده که این خانه اکنون به «بیت النور» معروف گشته است. و همین موضوع مهم ترین شاخصه الگو شدن ایشان برای دختران ماست؛ یعنی تقوا و عفت و حجاب و عبادت.

و الحق که دختران ما همانند سایر مردم میهن اسلامی به شایستگی و زیبایی، پیروی خود از اهل بیت را نشان داده و ثابت کرده اند. حفظ عفاف و حجاب از مهم ترین وظایف یک زن و دختر است تا از گوهر گران سنگ خود صیانت نماید که به هیچ عنوان هیچ مساله دیگری جایگزین و مقدم بر آن نمی شود.

البته که در دنیای امروز که شیطان، معرکه گردانی می کند و با تاسیس مکاتب الحادی، زن و دختر را هدف قرار داده و به دنبال هوسرانی خود می کشاند و برهنگی و بی عفتی را ترویج می کند؛ ولی زن مسلمان و دختر شیعه رسالت سنگینی بر عهده دارد و تا اینجا نیز به خوبی مقاومت و ایستادگی کرده است؛ اگرچه معدود افراد معتقد و با ایمانی هستند که به جهت کم اطلاعی و یا فشار برخی از فضاها، گاهی تزلزل در رفتارشان نمایان می شود؛ ولی گوهر باطنی آنان با اعتقاد و ایمان و عشق به اهل بیت گره خورده است، نشانه اش این است که همان کسی که حجاب ظاهری اش مناسب نیست از سر اعتقاد و ایمان به زیارت امام رضا یا حضرت معصومه یا به عتبات می رود، خواسته هایش را از آنان می خواهد؛ هرچند در کوچه و بازار به حجاب خود کم توجهی می کند؛ البته که این مساله هم با آگاهی دادن والدین و مطالعه و تامل خودشان قابل تصحیح می باشد.

بار دیگر میلاد پر برکت کریمه اهل بیت، فاطمه معصومه علیها السلام و دهه کرامت را که از اول تا ۱۱ ذیقعده، میلاد امام رضا علیه السلام می باشد، گرامی داشته، به عموم ارادتمندان آن حضرت؛ بخصوص دختران گرامی تبریک عرض می نماییم.

احمد سعیدی