امام رضا علیه السلام، رمز و شرط تشیع راستین
36 بازدید
تاریخ ارائه : 9/19/2013 10:18:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

از بین همه امامان علیهم السلام، امام رضا علیه السلام رمز و محور و پیوند دهنده اسلام ناب و شرط تشیع راستین است. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای پس از خود، دوازده امام و جانشین و راهنما معیّن فرموده که هر مسلمانی باید با اقتدا به ایشان، راه سعادت خود را بیابد؛ یعنی هر که به پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله ایمان بیاورد و هرچند عمل صالح هم انجام دهد؛ ولی ولایت و امامت را نپذیرد، هیچ عبادتی از او پذیرفته نخواهد شد.

بنابراین کسانی که امامت امیرمؤمنان علی علیه السلام را نپذیرند، در حقیقت، راه خود را از راه پیامبر جدا کرده اند. همچنان که پس از امام علی علیه السلام نیز برخی دیگر از به اصطلاح مسلمانان با غلو و مسائل دیگر، راه خود را جدا کردند.

برخی دیگر نیز پس از امام حسن و امام حسین علیهما السلام به گونه ای دیگر و با ساز دیگری به راه دیگری رفتند. پس از امام سجاد علیه السلام گروهی به نام تشیع زیدیه به راه دیگری رفتند و از امام باقر علیه السلام به بعد را نپذیرفتند.

عده دیگری از شیعیان نیز پس از امام صادق علیه السلام به دنبال عبد الله رفتند و امام کاظم علیه السلام را رد کردند. برخی از شیعیان امام کاظم علیه السلام نیز با شهادت ایشان، به این بهانه که او هنوز زنده است، امامت امام رضا علیه السلام را نپذیرفتند.

اما از امامت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام بود که انحراف کمتری رخ داد و آنان که ایشان را قبول کردند، تا بقیه دوازده امام که پیامبر فرموده بود را قبول کرده و پیرو ایشان شدند. این است که می گوییم امام رضا علیه السلام محور و رمز و شرط تشیع راستین است.

 از کلام گهربار آن حضرت نیز جز این فهمیده نمی شود که فرمود: شرط توحید و شرط لااله الا الله، پذیرش امامت من است، آنجا که در حدیث معروف سلسلة الذهب فرمود:

سَمِعْتُ أَبِی مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ یَقُولُ: سَمِعْتُ أَبِی جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ یَقُولُ: سَمِعْتُ أَبِی مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ یَقُولُ: سَمِعْتُ أَبِی عَلِیَّ بْنَ الْحُسَیْنِ یَقُولُ: سَمِعْتُ أَبِی الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ یَقُولُ: سَمِعْتُ أَبِی أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیَّ بْنَ أَبِی طَالِبٍ علیهم السام یَقُولُ: سَمِعْتُ النَّبِیَّ صلی الله علیه و آله یَقُولُ: سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ:

لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی قَالَ فَلَمَّا مَرَّتِ الرَّاحِلَةُ نَادَانَا:

بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا؛

کلمه لا اله الا الله دژ مستحکم الهی است، هر که در آن داخل شود از عذاب ایمن می گردد. راویان می گویند: مرکب حضرت که حرکت کرد، دوباره فرمود: البته این شروطی دارد که من یکی از آن شروط هستم.۱

اگرچه این سخن، پیام همه امامان بوده؛ لکن کسی که توانست با صراحت هرچه تمام تر بیان کند امام رضا علیه السلام است و معنای این کلام این است که امامت، شرط توحید است، شرط ایمان است، شرط عبادت است، شرط نماز است، شرط حج است، شرط روزه است،....

از همین شرط است که راز و نکته آن دسته از احادیث را می فهمیم که می فرماید:

أَمَا لَوْ أَنَّ رَجُلًا قَامَ لَیْلَهُ وَ صَامَ نَهَارَهُ وَ تَصَدَّقَ بِجَمِیعِ مَالِهِ وَ حَجَّ جَمِیعَ دَهْرِهِ وَ لَمْ یَعْرِفْ وَلَایَةَ وَلِیِّ اللَّهِ فَیُوَالِیَهُ وَ یَکُونَ جَمِیعُ أَعْمَالِهِ بِدَلَالَتِهِ إِلَیْهِ مَا کَانَ لَهُ عَلَى اللَّهِ جَلَّ وَ عَزَّ حَقٌّ فِی ثَوَابِهِ وَ لَا کَانَ مِنْ أَهْلِ الْإِیمَانِ...

اگر کسی تمام روزها روزه بگیرد و شبها به نماز و راز و نیاز بپردازد و تمام اموالش را صدقه بدهد و هر سال هم به حج برود؛ اما ولایت و امامت ولی خدا را نداشته باشد که او را به ولایت بپذیرد و همه اعمالش را با او تطبیق دهد، امید هیچ ثوابی را از خدا نداشته باشد بلکه او از اهل ایمان نیست.۲

ما ایرانیان و همه شیعیان به خود می بالیم که حرم منوّر این راز تشیع راستین، به عنوان مرکز و پایتخت معنوی ایران در تمام جهان نورافشانی می کند و ایران تنها کشوری است که پرچم پرافتخار اهل بیت را برافراشته است.

افتخار می کنیم که تجلی باشکوه مرقد مطهرش قبله گاه همه ارادتمندان، از مسلمان و غیر مسلمان است و چشم همه را به خود متوجه نموده است.

از طرفی ماه ذیقعده ماه امام رضا علیه السلام است؛ روز اول این ماه چشمش به جمال خواهرش فاطمه معصومه سلام الله علیها روشن شد، در ششم این ماه هم روز برادرش شاهچراغ است، در یازدهم ماه ذیقعده نور جمال خودش دنیا را منور نموده و همه اینها تبریک دارد؛ اگرچه در پایان این ماه هم در غم شهادت جوادش عزادار است.

به همین جهت ماه ذیقعده ماه ایشان و ماه زیارتی مخصوص امام رضا علیه السلام است.

خداوند زیارت مقبول ایشان را در دنیا و شفاعتشان را در آخرت نصیبمان بفرماید. آمین

پانوشت:

۱ . «عیون أخبار الرضا علیه السلام / ج‏2 / 135؛ امالی صدوق، ص 235؛ بحارالانوار، ج 3، ص7.»

۲. کافی، ج‏2 ، ص 19.

التماس دعا

احمد سعیدی