شیعه آینه امام!
74 بازدید
تاریخ ارائه : 11/25/2013 9:44:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

 آیا امام آینه شیعه است یا قضیه به عکس است؟

شیعه به معنای تابع و پیرو است، تابع و پیرو امام خود؛ یعنی هر کاری امام کند او هم می کند و هر چه او بگوید این هم می گوید؛ پس گویا هرچه این شیعه می گوید، گفته امام است و هرچه این تابع انجام می دهد نیز به خواست و فرمان اوست.

حال اگر کسی بگوید من تابع و شیعه فلانی هستم، من شیعه «امام علی» و «امام صادق»هستم، آیا مردم دنیا حق دارند بگویند پس این آقا هر چه می گوید و هر چه انجام می دهد نشانه ای از امام اوست یا نه؟  پس آیا نیاز است که مراقب تمام گفتار و حرکات خود باشیم یا نه؟ آیا همه خوب و بد ما را به حساب امامان ما نمی گذارند؟ یقیناً چنین است.

از اینجاست که اهمیت تکرار بیان امامان در این خصوص معلوم می شود که بارها به شیعیان خود فرمودند اگر می گویید ما شیعه هستیم، مواظب گفتار و رفتار خود باشید؛ از جمله امام صادق علیه السلام فرمودند:

«كُونُوا لَنَا زَيْناً، وَ لَا تَكُونُوا عَلَيْنَا شَيْناً»؛ شما مایه زینت ما باشید، نه موجب سرافکندگی ما! (امالی، ص 400؛ وسائل الشیعه، ج 12، ص 8).

و در جای دیگر به یکی از شیعیان فرمودند:

«إِنَّ الْحَسَنَ مِنْ كُلِّ أَحَدٍ حَسَنٌ وَ إِنَّهُ مِنْكَ أَحْسَنُ لِمَكَانِكَ مِنَّا وَ إِنَّ الْقَبِيحَ مِنْ كُلِّ أَحَدٍ قَبِيحٌ وَ إِنَّهُ مِنْكَ أَقْبَحُ لِمَكَانِكَ مِنَّا.....»؛ نیکی از هر کسی خوب است؛ ولی از تو خوب تر است، به جهت ارتباط و نزدیکی ات با ما؛ بدی هم از هر کسی بد است؛ ولی از تو بدتر است، به جهت ارتباط تو با ما. (بحارالانوار، ج 47، ص 350)

و اما این هم بیان دیگر از امام صادق علیه السلام که بسیار مهم و کوبنده است و باید بیش از اینها مواظب گفتار و رفتار خود باشیم:

«إِيَّاكُمْ أَنْ تَعْمَلُوا عَمَلًا نُعَيَّرُ بِهِ فَإِنَّ وَلَدَ السَّوْءِ يُعَيَّرُ وَالِدُهُ بِعَمَلِهِ كُونُوا لِمَنِ انْقَطَعْتُمْ إِلَيْهِ زَيْناً وَ لَا تَكُونُوا عَلَيْهِ شَيْناً»؛بپرهیزید از عملی که به خاطر آن، ما را سرزنش کنند؛ زیرا فرزند بدکار موجب سرزنش پدر می شود، پس کاری کنید که مایه زینت ما باشید، نه موجب سرزنش و سرافکندگی ما. (وسائل الشیعه، ج 16، ص 219؛ بحار الانوار، ج 72، ص 431)

این است که گفتیم: شیعه هر امامی مانند آینه آن امام است. امامان ما که به ما فرموده اند چگونه باشیم، پس ما هم همانگونه باشیم، تا آینه تمام نمای آنان گردیم؛ اگرچه همه خیر و خوبی آن هم نصیب خودمان می شود.

پس بهوش! مباد کاری کنیم که دشمنان از روی عیب بگویند: «فلانی جعفری است، پس جعفر هم....!»؛ «این علوی است، پس علی هم....!». پس کاری نکنیم که آن ذوات مقدس شرمنده شوند؛ طوری عمل نکنیم که آن امامان معصوم غمگین شوند؛ چیزی نگوییم که باعث سرافکندگی آنان شود.

باید فرد شیعه به گونه ای باشد که همیشه و در بین همه ملت ها و امت ها، شاخص و الگو و زبانزد همه باشد، این خواست و آرزوی امام صادق علیه السلام است که اگر یک شیعه در یک شهر چند هزار نفری زندگی می کند، در بین همه آنان به خیر و خوبی و تقوا شناخته شده باشد و مورد توجه همه باشد.