درس هایی از دعاهای صحیفه سجادیه(2)
57 بازدید
تاریخ ارائه : 12/3/2013 11:33:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

در ایام اسارت اهل بیت امام حسین علیه السلام با کاروان سالاری حضرت زینب و امام سجاد علیهما السلام و در کنار سوگواری و عزاداری بر سالار شهیدان، در ادامه بخش اول، نگاهی به دعاهای صحیفه سجادیه و نشستن پای درس امام سجاد علیه السلام، بسیار مغتنم خواهد بود.

درس دوم: شناخت پیامبر و خاندانش و صلوات بر ایشان

سپاس خدایی را که به واسطه پیامبری محمد صلی الله علیه و آله بر ما منت نهاد، نعمتی که امت ها و مردم گذشته از آن بی بهره بودند؛ چرا که فرمود: «لَقَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَى الْمُؤمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُواْ مِن قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُّبِينٍ»؛ سوره آل عمران، آیه 164.

با قدرتی که در مقابل هیچ بزرگی، کم نمی آورد و هیچ ذره کوچکی هم از او مخفی نمی ماند؛

سپاس خدایی را که ما را خاتم همه امت ها گردانید؛ زیرا دیگر پیامبری نخواهد آمد؛ آنجا که فرمود: «مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ...»؛ سوره احزاب آیه 40.

و ما را گواه بر منکران دینش قرار داد و بر سایرین نیز فزونی بخشید: «وَكَذٰلِكَ جَعَلناكُم أُمَّةً وَسَطًا لِتَكونوا شُهَداءَ عَلَى النّاسِ وَيَكونَ الرَّسولُ عَلَيكُم شَهيدًا....»؛ سوره بقره، آیه 143.

خدایا صلوات و درود بفرست بر محمد که دارای چنین ویژگی ها و اوصافی است:

او که امانت دار خوبی برای وحی تو بود؛

او که برگزیده و پسندیده تو از بین همه بندگانت بود؛

آن پیشوای رحمت و مهربانی؛ (زیرا که خدا «ارحم اراحمین» است و پیامبرش «رحمة للعالمین»)؛

آن که جلودار خیر و نیکی بود، و کلید گنجینه های برکت؛

پیامبری که خودش را وقف انجام فرمان تو کرد و در راه تو، جسمش را آماج زخم ها و زحمت ها قرار داد؛

پیامبری که برای دعوت مردم، از فامیل و خویشان خود گذشت، برای رضا و خشنودی تو با قبیله خود هم کارزار کرد، برای زنده نگه داشتن دین تو از قوم و خویش خود چشم پوشی نمود، نزدیکان خود را به جهت انکار خدا، از خود دور کرد و بیگانگان را به جهت پذیرش ایمان به خدا، به خود نزدیک ساخت، به خاطر تو با بیگانگان دوستی کرد و باخویشان خود دشمنی؛

پیامبری که برای تبلیغ دین تو، خود را خسته می کرد و برای دعوت مردم، به زحمت و سختی می انداخت؛

پیامبری که خود را مشغول و وقف نصیحت مردم کرد و از شهر خود به دیار غربت هجرت نمود، به جایی که از خویشان خود و از محل تولدش، و از آنجایی که به آن انس و الفت داشت دور بود؛ اما به خاطر برپایی پرچم دین تو و پیروزی بر اهل کفر ازهمه اینها گذشت، تا اینکه آنچه آرزو و امید داشت؛ یعنی پیروزی بر دشمنانت حاصل گشت و نیکبختی دوستانت به ثمر نشست....

خدایا به پاس این همه رنج و زحمت پیامبر که در راه تو متحمل شد، او را تا بالاترین مراتب و درجات بهشت بالا ببر؛ به گونه ای که هیچ کسی به مقام او نرسد و هیچ فرشته و پیامبری هم با او مساوی نباشد. و بیش از آنچه در مورد شفاعت به او وعده دادی عطایش فرما.

ای خدایی که به وعده ها و قول های خود عمل می کنی، ای که بدی ها را تا چندین برابر به خوبی تبدیل می نمایی؛ همانا که تو دارای فضل و احسانی بزرگ هستی، و نیز کریم و بخششنده ای!

آمین یا رب العالمین

التماس دعا

احمد سعیدی