درس اخلاق چهارشنبه ها(2)
46 بازدید
تاریخ ارائه : 1/15/2014 11:44:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

به مناسبت 12 ربیع الاول که به نظر برخی شاید روز ولادت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله باشد:

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دارای مقامات معنوی و ظاهری فراوانی است، در مورد مقامات معنوی آن حضرت شاید بهترین کتابی که تاکنون نوشته شده، کتاب مصباح الهدایة امام خمینی باشد که کتاب ارزشمندی است و لازم است که به عنوان یک کتاب درسی تدریس شود.

اما مقامات ظاهری آن حضرت هم که بسیار مهم است و با بحث ما که تدبیر منزل است مناسبت دارد؛ ببینیم رابطه و رفتار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در خانواده چگونه بوده است؟ ارتباطش با خدیجه چگونه؟

رابطه و رفتار پیامبر در منزل و با خانواده نمونه کامل یک اخلاق اسلامی است، هم از نظر محبت و هم احترام و غیره.

نقل شده که حضرت خیلی به خدیجه علاقه و محبت داشته؛ حتی بعد از مرگش نیز هر سال و در همان روز رحلت، گوسفندی را قربانی می کرد و برای دوستان خدیجه می فرستاد. حضرت خدیجه نیز این علاقه و محبت متقابل را داشته است؛ مثلاً در مدتی که پیامبر در غار حرا بود و چهل روز طول کشید، با اینکه خدیجه این امکان و پول را داشت که کارگر بگیرد تا برای پیامبر، آب و غذا ببرد؛ ولی هر روز خودش از مسجد الحرام حرکت می کرد و برای ایشان غذا می برد.

از آن طرف نیز پیامبر نام دخترش را همان نام مادر خدیجه انتخاب کرد؛ یعنی فاطمه.

پیامبر همیشه ظاهری آراسته و تمیز داشت، می گویند مخارج آراستگی حضرت، از حمام و عطر و غیره، برابر با سایر مخارج زندگی ایشان بوده، و یا اینکه از بس تمیز و پاک بود، پشه و مگس بر لباس و بدن او نمی نشست.

برخورد و محبت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به سایر مردم نیز نمونه بود؛ یعنی هر کسی با وی برخورد می کرد، اینگونه فکر می کرد که بیشترین محبت را به وی دارد و گمان می کرد که از همه به او مهربان تر است حتی از پدر و مادرش........

در محضر استاد احمد عابدی

اقل الطلاب احمد سعیدی