درس چهارشنبه‌ها(7)
49 بازدید
تاریخ ارائه : 2/19/2014 9:35:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

درس امروز تعطیل است!

آری. درس امروز چهارشنبه تعطیل شد، البته نه به این سبب که من و تعدادی از دوستان جانباز جهت پابوسی امام علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام در مشهد مقدس حضور داریم، بلکه ماجرای دیگری دارد.

روز دوشنبه بود که در درس استاد عزیز در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها حضور داشتیم، ابتدا درس خارج فقه و سپس درس خارج اصول فقه، هنوز بیست دقیقه به پایان درس مانده بود که استاد سکوت کرد.... بعد فرمود ببخشید حالم خوب نیست... فردا...

دیگر حتی نتوانست از منبر پائین بیاید، یک نفر دستش را گرفت تا پائین آمد، می‌خواست بیرون برود که نتوانست، در پله پائین منبر نشست. البته هنوز برخی نفهمیده بودند که حالش خوب نیست؛ لذا مثل هر روز دورش را گرفتند که سؤال و پرسش کنند. من گفتم آقا سؤال نکنید، حالشان خوب نیست.

روی همان پله‌ی اول هم نتوانستند بنشینند؛ لذا روی زمین نشست، به زحمت ایشان را به اتاق مجاور بردند، دکتر از درمانگاه حرم آمد، اورژانس هم سر رسید....

شیخ احمد عابدی طلبه‌ی جوانی بود که از سال‌های اولیه‌ی انقلاب با امام بوده، قبل از انقلاب زندان رفته، با شروع جنگ تحمیلی خود را به جبهه رسانده، هم درس می‌خوانده، هم می‌جنگیده، هم دوشادوش رزمندگان و نیروهای ساده اسلحه به دست می گرفته و هم در کنار فرماندهان بزرگ جبهه در قرارگاه‌ها؛ در بسیاری از عملیات‌ها شرکت داشته، چندین‌بار مجروح و جانباز شده، از شیمیائی گرفته تا ترکش و قطع انگشتان دست، یک‌بار که مجروح می‌شود حدود سه شبانه‌روز بین کشته‌ها افتاده بود و به زحمت خودش را به عقب می‌رساند....

 خلاصه اینکه حدود نود ماه حضور در جبهه در کارنامه‌ی وی می‌درخشد؛ لذا نشان درجه‌ی یک فتح را فرماندهی کل قوا مقام معظم رهبری به ایشان عطا فرمودند.

و حال، این استاد عالی‌قدر حوزه‌ی علمیه‌ی قم حضرت آیت الله احمد عابدی، در کنار تمام مسؤولیتها، سخنرانی‌ها، همایش‌ها، تدریس در تهران، مشهد، قم و سایر شهرستان‌ها، در حوزه و دانشگاه، جراحات سنگینی از مواد شیمیائی در درون خود دارد، داروهای متعدد، از قرص و  اسپری....  همواره همراه ایشان است.

خودش می فرمود 13 ماه از 12 ماه سال را سرماخورده است و نمی گوید که شیمیایی هستم.

تدریس این عالم فرزانه، پس از درس مراجع عظام تقلید، از جهت علمی و تعداد نفرات شرکت کننده، از درس‌های مهم حوزه علمیه قم است. ایشان، هم انسان متخلقی هست و هم درسش همراه با معنویت خاصی است. روزهای چهارشنبه بخشی از درسشان را به بیان نکات اخلاقی می پردازد که این هفته به جهت کسالت و بستری شدنشان، درسمان تعطیل شد؛ لذا با این چند جمله خواستم حق کوچکی از آن استاد فرزانه را ادا کرده باشم.

در جوار حرم امام هشتم علیه‌السلام دعا گوی همه خوانندگان محترم هستم

احمد سعیدی