سلام بر سَبیل الله!(قسمت اول)
70 بازدید
تاریخ ارائه : 4/17/2014 10:09:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

همه مقصد انسان و بلکه مقصود همه جهان، از موجود جاندار و غیر جاندار، به سوی خداوند متعال است و همه به طرف او در حرکت هستند. برای رسیدن به خدا باید از راه خدا و راه خدایی حرکت کرد تا بتوان به خدا رسید. انبیای الهی نیز برای همین آمده اند که انسان را کمک کنند تا راه خدا را بیابد و به آن سمت و سو حرکت کند.

البته که خدا یکی است و راه رسیدن به او نیز بیش از یکی نیست؛ لیکن هر کسی به اندازه درک و فهم خود می تواند جلو برود؛ لذا گفته اند به تعداد افراد انسان نیز راه رسیدن به خدا وجود دارد؛ ولی همه اینها باید از طریق واسطه و رابطی باشد که بین خدا و بندگانش می باشد که او نیز نبی و رسول خداست و در نبود رسول و نبی، جانشینش عهده دار این منصب است. چنانکه از امام علی و امام صادق علیهما السلام در چند روایت نقل شده که فرمودند: ما "سَبیل الله" هستیم.[1]

پس آن که امروز به عنوان واسطه و رابط خدا با بندگانش مطرح است، دوازدهمین خلیفه خاتم پیامبران، مهدی موعود علیه السلام است؛ یعنی او تنها راه رسیدن به خداست که همه موظف به پیمودن راه خدا از این مسیر هستند.

به همین سبب است که از وجود نازنین امام عصر علیه السلام در احادیث و دعاها به عنوان «سبیل الله» نام برده شده است؛ به معنای راه خدا، آن هم تنها راهی که دومی ندارد؛ زیرا اکنون غیر از آن حضرت، کسی خلیفه خدا نیست. پس هر کسی که از غیر راه او حرکت کند، نه تنها به جایی نمی رسد؛ بلکه از خدا دورتر می شود و عاقبتش نیز جز هلاکت و گمراهی چیزی نخواهد بود؛ چنانکه در یکی از زیارت های مربوط به آن حضرت آمده است:

«السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا سَبِیلَ‏ اللهِ‏ الَّذِی‏ مَنْ سَلَکَ غَیْرَهُ هَلَکَ»؛[2]

سلام بر تو ای راه خدا، همان راهی که هر کسی غیر از آن را بپیماید هلاک می شود.

آری؛ حجت بن الحسن مهدی موعود علیه السلام، امام زمان ما و رابط فیض خدا با ماست و همه ما بر سر سفره گسترده آن یار غایب از نظر می باشیم، پس بجاست که در هر شب و روز و بلکه در هر ساعت و لحظه، و در هر کجا که هستیم، همواره به یاد او باشیم، نام او همواره در قلب و دل ما باشد، اوامرش را اطاعت کنیم، با او انس داشته باشیم، خواسته او را اجابت کنیم، اگر از خدا تقاضایی داریم از طریق او باشد، اگر مشکلی داریم از او کمک بگیریم، به وظایف خود در قبال ایشان آشنا شده، به آنها عمل کنیم.

حال، به نظر شما خواننده محترم، ما چه وظیفه ای در برابر امام زمانمان داریم؟

ان شاء الله در این سلسله یادداشت، اگر توفیق الهی نیز یار باشد، برخی از احادیث، ادعیه و زیارت های مربوط به آن حضرت را مرور کرده، با شمه ای از وظایف خود در قبال امام عصر علیه السلام آشنا خواهیم شد.

[1] . بحارالانوار، ج 24، ص 396.

[2] . بحارالانوار، ج 99، ص 98.