فاطمه، سِرُّ الله!
55 بازدید
تاریخ ارائه : 4/19/2014 12:45:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

جایگاه فاطمه زهرا سلام الله علیها در عالم خلقت تا جایی است که خداوند متعال در یک حدیث قدسی فرمودند:

«يا أحمد! لولاك لما خلقت الأفلاك‏، و لو لا عليّ لما خلقتك؛ و لو لا فاطمة لما خلقتكما»؛[1]

ای پیامبر! اگر تو نبودی همه عالم را خلق نمی کردم، و اگر علی نبود تو را خلق نمی کردم، و اگر فاطمه نبود شما دو نفر را خلق نمی کردم.

فاطمه سر الله است، هم در تولدش و هم قبل از تولدش، فاطمه راز الهی است، هم در زندگی اش و هم بعد از شهادتش.

انعقاد نطفه فاطمه نیز از اسرار و عجایب است و با تشریفات خاصی همراه بوده است. به یاد بیاورید زمانی که به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وحی شد که از مردمان دوری گزیند، نه از مردم غریبه و مشرک؛ بلکه حتی از نزدیک ترین آنان به خود؛ حتی از خدیجه همسرش نیز.

باید به راز و نیاز با خدا بپردازد، باید از دنیا و آنچه در آن است فاصله بگیرد و ملکوتی شود، باید از خوراکی های دنیا هم بگذرد؛ حتی از غذای حلال آن نیز. باید از غذای بهشتی تناول کند و آنگاه به همسرش نزدیک شود تا نطفه فاطمه منعقد گردد.

و این نیز رازی دیگر است که هنگام تولدش، باید زنان مشرک قریش، به بهانه اینکه خدیجه همسر محمد شده و به او ایمان آورده، با وی قهر کنند و پیغام دهند که کسی به کمک او نخواهد آمد تا چهار زن بهشتی بیایند و این نوگل پاک بهشتی را از دامان خدیجه تحویل بگیرند و دست ناپاکان به او نرسد؛ البته راز دیگر و معجزه دیگر نیز آن بود که این کودک در شکم مادر با مادر سخن بگوید و با وی مأنوس شود تا از قهر زنان مکه ملول نشود؛ و این هم رازی دیگر که از بین فرزندان پیامبر، فقط فاطمه باید بماند و منشأ همه خیرات کثیر قرار گیرد: «اإِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَر».[2]

به هر حال؛ پاک ترین زنان عالم از بهشت آمدند؛ یکی گفت من مریم مادر عیسی هستم، دیگری گفت من آسیه همسر فرعون هستم، سومی گفت من ساره ام و چهارمی گفت من کلثوم خواهر موسی هستم. این چهار زن به خدمت کسی آمده اند که قرار است برترین زن و با فضیلت ترین زن در بین همه جهانیان از اولین تا آخرین شود، کسی که میزان خشم و رضای الهی قرار گرفت.[3]

آری؛ فاطمه همراه با اسرار الهی به دنیا آمد و در منزل وحی و دامان اول شخص عالم، رشد و هدایت یافت؛ اما چنان بود که پدرش فدایی او بود و او نیز مادر پدرش شد و تا اینکه همسر دومین شخص عالم و مادر امامان و حجت های الهی شد، زن  نمونه، حجة الله بر همه حجت های خدا و در پایان نیز اسوه و الگوی امام زمان علیه السلام که فرمود:

«وَ فِي ابْنَةِ رَسُولِ‏ اللَّهِ ص لِي أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»؛[4]

اما چه کسی است که بتواند «فاطمه» را درک کند؟ درک فاطمه همانند درک شب قدر است و شب قدر را کسی جز انبیا و اولیای الهی درک نمی کنند که هر کسی فاطمه را درک کرد، گویا لیلة القدر را درک کرده؛ زیرا امام صادق علیه السلام فرموده است:

«إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ؛ اللَّيْلَةُ فَاطِمَةُ وَ الْقَدْرُ اللَّهُ؛

فَمَنْ عَرَفَ فَاطِمَةَ حَقَّ مَعْرِفَتِهَا فَقَدْ أَدْرَكَ لَيْلَةَ الْقَدْر»؛[5]

و این یک سر و راز الهی است که در فاطمه نهاده شده؛ لذا او را به عنوان محور و محل اتصال نبوت و ولایت تبدیل نموده است:

«إلهي بحقّ فاطمة و أبيها و بعلها و بنيها و السرّ المستودع‏ فيها»؛[6]

اما اینکه این چه سری و چه رازی است را فقط همانان که از سنخ او هستند، درک می کنند.

و چنین است که شاعر می گوید:

«الله طهرها، الله فضلها، الله زکاها، الله زوجها»

و چنین شد که هم زمان شهادتش مستور ماند و هم قبر شریفش مخفی!

میلاد با سعادت این اعجوبه اسرار الهی بر همگان مبارک

پانوشت ها:

[1] . عوالم العلوم، ج 11، ص 44.

[2] . سوره کوثر، آیه 1.

[3] . قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:‏ إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى يَغْضَبُ‏ لِغَضَبِ‏ فَاطِمَةَ وَ يَرْضَى لِرِضَاهَا»؛ عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 46.

[4] . غیبت شیخ طوسی، ص 286؛ بحارالانوار، ج 53، ص 180.

[5] . تفسیر فرات، ص 581؛ بحارالانوار، ج 43، ص 65.

[6] . عوالم العلوم، ج 11، ص 46.