شهادت امام کاظم علیه السلام و سوم خرداد
95 بازدید
تاریخ ارائه : 5/24/2014 12:57:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

یکشنبه 25 ماه رجب روز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام است. ضمن تسلیت شهادت ایشان عرض می کنم، این امام عزیز همانند سایر امامان معصوم علیهم السلام هم در زنده بودنشان دارای کرامات و معجزات بودند و هم بعد از شهادتشان در دستگیری از مردم، دارای کرامات و معجزه هستند. ما از شیعه چیزی نمی گوییم، در یک کتاب سنی از قول شافعی که از امامان اهل سنت است نقل شده که قبر موسی بن جعفر در بغداد تریاق الاعظم است؛ یعنی دوای هر دردی است و از قدیم معروف است.

در کتاب تاریخ بغداد که از خطیب بغدادی است و یک سنی شاید ناصبی باشد معجرات فراوانی را از این تربت پاک نقل کرده است.

مناسبت دیگر امروز سوم خرداد است، سالروز فتح بزرگ که صدام گفته بود اگر ایرانی ها خرمشهر را بگیرند من کلید بصره را به آنان می دهم. و رزمندگان اسلام با دقت و شجاعت این کار بزرگ را انجام دادند که امام خمینی فرمود خرمشهر را خدا آزاد کرد تا دچار غرور نشوند.

امروز به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی است.

در مورد تاریخ جنگ بسیار کم گفته شده است، یک خارجی آمده بود می گفت هیچ کجای تاریخ و جهان نیست که این همه افتخار داشته باشد؛ ولی اینقدر کم کار کرده باشند و معرفی نکرده باشند؛ مثلا در مورد فرماندهان جنگ هیچ کاری نشده بخصوص آنان که زنده هستند چون برخی از اینان که زنده هستند نه تنها کمتر از شهیدان نیستند بلکه برخی بزرگ تر و مهم تر هم هستند. شهیدان که مقامشان بسیار بالاست تعدای کتاب هم نوشته شده است؛ ولی این نباید از شأن فرماندهان زنده که فرمانده همان شهیدان بوده اند کم کند.

به طور کلی در مورد جنگ و جهاد کم بحث شده است، آیات الاحکام در قرآن حدود 500 آیه که این مقدار بحث فقهی می شود؛ اما آیات مربوط به جنگ و جهاد حدود 600 آیه است که بسیار کم بحث شده است.

مثلاً اینکه آیه می فرماید «و اعدوا لهم» باید به این فکر بود که اگر در آینده جنگی بشود آیا جنگ ما با سرباز و تانک و هواپیماست، یا جنگ الکترونیک و اینجور چیزهاست؟ (نقل فرمایش از استاد احمد عابدی)