تا فرصت است قدر بهشتیان زمینی را بدانیم!
59 بازدید
تاریخ ارائه : 8/21/2014 10:11:00 AM
موضوع: سایر

غروب جمعه گذشته بود که برای چندمین بار در جمع دعای سمات والدین شهیدان شهر مقدس قم در سالن گلزار شهدای سوم خرداد شرکت می کردم، تعدادی از پدران و مادران شهید، و برخی هم سایر اعضای خانواده شهید حضور داشتند. دعای سمات خوانده شد، سخنرانی هم انجام شد...

 در این جمع که بودم احساس می کردم اینان از جنس دیگری هستند، اینان پدر و مادر شهیدند که از فرزندان خود در راه خدا گذشته اند....

اصولا چنین است که کارهای سخت و مهم، اجرت و پاداش مهم نیز در پی دارد. از مهم ترین و سخت ترین کارها، جنگ و جهاد در راه خداست، یعنی شخصی از همه هستی خود دست بردارد و جان خود را به دست گرفته، به امر خدایش به جهاد در راه خدا بپردازد؛ در مقابل چنین کسی که از همه چیز خود گذشته، چه پاداشی می توان داد؟

از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمودند:

«فَوْقَ‏ كُلِ‏ بِرٍّ بِرٌّ حَتَّى يُقْتَلَ الرَّجُلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَإِذَا قُتِلَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَلَيْسَ فَوْقَهُ بِرٌّ»؛

بالاتر از هر نیکی، یک نیکی دیگری هم هست، تا اینکه کسی در راه خدا به شهادت برسد که بالاتر از آن نیکی دیگری نیست. (کافی، ج 2، ص 348؛ وسائل الشیعه، ج 21، ص 501؛ بحارالانوار، ج 71، ص 69)

امام حسین علیه السلام بالاترین فداکاری را در طول تاریخ به نام خود ثبت کرده، خدا هم برترین پاداش های غیر قابل تصور را در اختیار آن حضرت قرار داده است. سایر شهیدان در راه خدا نیز، چون از خودگذشتگی کرده و از دین خدا حمایت و نصرت نموده، جان خود را فدا کرده اند، خداوند متعال و رسول او وعده هایی به ایشان داده اند که یکی از آنان مقام شفاعت است.

 پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرموند: «ثَلَاثَةٌ يَشْفَعُونَ‏ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَيُشَفَّعُونَ: الْأَنْبِيَاءُ ثُمَّ الْعُلَمَاءُ ثُمَّ الشُّهَدَاءُ»؛

سه گروه نزد خداوند شفاعت می کنند و شفاعتشان پذیرفته می شود: پیامبران، عالمان و شهیدان.(خصال شیخ صدوق، ج 1، ص 156؛ بحارالانوار، ج 97، ص 12)

آری؛ شهید در راه خدا حق شفاعت دارد؛ یعنی خودش که اهل بهشت است، می تواند از برخی افراد هم شفاعت کند و آنان را با خود به بهشت ببرد (البته مشکل حق الناس باید برطرف شود). از جمله افرادی که به یقین مورد شفاعت شهید قرار می گیرند، پدر و مادر شهید است و این توقع بیجایی نیست. والدین شهید مورد شفاعت شهید قرار می گیرند و به بهشت می روند، بنابراین از افراد بهشتی روی زمین می توان پدر و مادر شهید را نام برد.

شاید این مطلب برای برخی سنگین باشد که چطور فلانی که زندگی عادی داشته و مثل ما رفتار می کرده، باید منتظر بهشت باشد؛ ولی ما همچنان در بیم و امید باشیم!

اینجاست که می گویند برخی افراد سالک مجذوب هستند و بعضی هم مجذوب سالک می باشند؛ یعنی برخی افراد اول باید زحمت بکشند و طی طریق کنند تا جذب شده و به هدف و قرب الهی برسند؛ اما بعضی دیگر با توفیق الهی، ابتدا جذب می گردند و سپس با طی طریق، به قرب الهی بار می یابند.

آری؛ پدر و مادر شهید تا قبل از اینکه فرزندشان به شهادت برسد، با سایر افراد فرقی ندارند؛ اما با شهادت او، اینان نیز با صبر و تحمل خود به مقامات والا و بالا می رسند.

امام خمینی عزیز نیز در همین راستا فرمودند: خانواده شهدا چشم و چراغ این ملتند.

اما اینک بسیاری از پدران و مادران گرامی شهیدان به فرزندان خود پیوسته و در جوار حق آرمیده اند و برخی نیز در سنین کهولت و بستر بیماری قرار دارند؛ لذا به نظر می رسد که فرصت چندانی نداریم، هر چه تا به حال کوتاهی کرده ایم گذشته است، از این به بعد سعی کنیم نهایت ادب و احترام را نسبت به آنان انجام دهیم، از آنان حق شناسی کنیم، با آنان برخورد بهتری داشته باشیم، از احوال ایشان مطلع شویم، آنان را در همه جا مقدم بداریم، راه و خواسته شهیدان را دنبال کنیم، تا هم دین خود را به آنان و شهیدانشان ادا کرده باشیم و هم خودمان از این خوان نعمت بهره برگیریم.

هر ساله در گوشه و کنار شهرها و روستاهای این مرز و بوم، یادواره هایی به نام و یاد شهیدان برگزار می شود تا هم خاطره دلاوری های شهیدان زنده بماند و هم از خانواده گرامی آنان تجلیل گردد. در این روزها فضای شهر شهیدپرور و نمونه بسطام نیز به مناسبت برگزاری یادواره سالانه شهیدان، عطر و بوی بیشتری از شهیدان به خود گرفته است. امیدواریم امت مسلمان و قدرشناس ایران اسلامی، همواره یاد و نام شهیدان را در خاطر داشته باشند و همه ما رهروی خط سرخ شهادت بمانیم که البته این هم کم کاری نیست؛ چنانکه مقام معظم رهبری نیز فرمودند: زنده نگه داشتن یاد شهیدان کمتر از شهادت نیست.

جامانده از شهیدان

احمد سعیدی