چند نکته در آستانه عید غدیر
161 بازدید
تاریخ ارائه : 10/12/2014 10:19:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

اولاً عید غدیر را به همه تبریک می گویم و ان شاء الله که این عید بر همه مسلمانان مبارک باشد.

ثانیاً حدیث غدیر را همه قبول دارند که متواتر است؛ هر چند ممکن است خطبه آن متواتر نباشد.

نقل شده است که مرحوم شیخ عباس قمی می گوید: در یک صحافی کتابی را دیدم که در آخر آن نوشته بود: این پایان جلد 28 از سندهای حدیث غدیر می باشد و جلد 29 نیز خواهد آمد. یعنی حداقل یک کتاب 29 جلدی فقط در مورد سند غدیر نوشته شده است.

برخی از افراد در مورد غدیر بسیار کار کرده اند؛ مانند: میرحامد حسین که از همه بیشتر و مهم تر است، سپس علامه امینی و بعد هم علامه عسکری‏ که خیلی کار کرده اند.

کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم از کتاب هایی است که سنی ها همه آن را دربست قبول دارند؛ یعنی هر حدیثی و هر شخصی که نامش در بخاری باشد او را قبول دارند و می گویند عادل است، و الا قبول ندارند. لکن وی چون تفکرات نزدیک به خوارج را داشته از غدیر هیچ نگفته است.

اشکالی که می توان به آن گرفت این است که در کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم، نام شافعی هم که از امام های معروف سنی ها است، وجود ندارد؛ پس باید او را هم غیر عادل بدانید. نام ابو حنیفه نیز نیامده است که حنفی ها مقلد او هستند، بلکه فقط برخی موارد به عنوان «رجل» یعنی مردی، آمده است؛ معلوم می شود خیلی با او مخالف بوده؛ و هم چنین نام امام عسکری علیه السلام و ... نیز نیامده است.

در همین کتاب بخاری نقل شده است که حضرت زهرا سلام الله علیها از ابوبکر اذیت شد و بر او غضب کرد و تا موقع شهادت نیز از وی راضی نشد. یعنی هم کلمۀ اذیت است و هم کلمۀ غضب.

از طرفی هم این حدیث پیامبر صلّی الله علیه و آله باز در همان کتاب بخاری وجود دارد که «من آذاها فقد آذانی»؛ یعنی هر که فاطمه را اذیت کند گویا مرا اذیت کرده است. پس طبق کتاب بخاری، ابوبکر حضرت زهرا سلام الله علیها را اذیت کرده و ایشان هم به وی غضب نموده است.

از سوی دیگر آیۀ شریفه می فرماید:

«إِنَّ الَّذينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهينا»؛ احزاب، آیه 57.

یعنی آنان که پیامبر خدا را اذیت می کنند در دنیا و آخرت مورد لعن و نفرین خدا قرار می گیرند. نتیجه این که ابوبکر حضرت زهرا سلام الله علیها را اذیت نموده پس گویا پیامبر را اذیت کرده و هر که پیامبر را اذیت کند مورد لعن خداوند قرار می گیرد.

برخی از سنی ها چون در این جا در مخمصه افتاده اند به سراغ کتاب دیگری رفته اند، در حالی که در مقابل کتاب بخاری هیچ کتاب دیگری را قبول ندارند. در این جا هم می گویند در کتاب الاستیعاب آمده که حضرت زهرا سلام الله علیها قبل از شهادت، از ابوبکر راضی شده است. ولی این مطلب هیچ سندی ندارد.

از موضوعات مهم دیگر در کتاب بخاری، سیمای پیامبر خدا صلی الله علیه و آله است، پیامبری که خداوند متعال اخلاق وی را خلق عظیم نام برده است، با توجه به احادیث جعلی فراوان، نعوذ بالله سیمایی زشت، لاابالی و بی بند و بار ترسیم شده است که کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی شاید فقط یک درصد آن را بازگو کرده است. به همین جهت است که بسیاری از توهین هایی که در غرب بر علیه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله انجام می گیرد، مستند به احادیث جعلی همین کتاب صحیح بخاری است.

این هم از عجایب است که هرگونه توهین غربی ها به پیامبر، هیچ واکنشی را از سوی وهابی ها و سلفی ها بر نمی انگیزد؛ ولی اگر کوچکترین اهانتی به ابوسفیان و معاویه بشود، واکنش نشان می دهند!

در محضر استاد احمد عابدی