ای کاش، ای کاش....!
421 بازدید
تاریخ ارائه : 3/8/2015 11:26:00 AM
موضوع: علوم قرآنی

یکی از نام های روز قیامت «روز حسرت و پشیمانی» است؛ یوم الندامة، یوم الحسرة، روز واحسرتا، روز ندامت، روز ای کاش گفتن ها، ...

اما مهم این است که در روز قیامت، پشیمانی سودی ندارد؛ یعنی واقعاً هیچ سودی!

در قرآن کریم آیات متعددی است که قبل از گرفتار شدن به آن پشیمانی، ما را تذکر می دهد، هشدار می دهد، هوشیار می کند که همه شما به چنان روزی دچار می شوید، پس قبل از اینکه پشیمانی هیچ سودی نداشته باشد، چاره کار را اکنون و در دنیا فراهم کنید.

در این یادداشت مختصر خوب است با هم به چند مورد از این آیات توجه کنیم، شاید از خواب غفلت بیدار شده، کمی از حسرت و پشیمانی آن روز را کاهش دهیم:

1.ای کاش آیات الهی را تکذیب نمی کردم!

«وَلَوْ تَرَىٰ إِذْ وُقِفُوا عَلَى النَّارِ فَقَالُوا يَا لَيْتَنَا نُرَدُّ وَلَا نُكَذِّبَ بِآيَاتِ رَبِّنَا وَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ»؛ سوره انعام، آیه 27.
اگر هنگامى كه آنان را بر آتش [دوزخ] نگه داشته اند ببينى [حالتى ذلت بار و وضعى هول انگيز مى بينى] می گويند: اى كاش زمينه بازگشت به دنيا براى ما فراهم می شد ، و در آنجا آيات پروردگارمان را تكذيب نمی كرديم، و از مؤمنان مى شديم.

2. ای کاش از خدا و پیامبر اطاعت می کردم!

«يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يَا لَيْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَأَطَعْنَا الرَّسُولَا»؛ سوره احزاب، آیه 66.
روزى كه چهره هايشان را در آتش از سويى به سويى می گردانند، [و] می گويند: اى كاش ما [در دنيا] از خدا و پيامبر اطاعت كرده بوديم.

3. ای کاش با پیامبر همراه می شدم!
«وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَىٰ يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا»؛ سوره فرقان، آیه 27.
روزى كه ستمكار، دو دست خود را [از شدت اندوه و حسرت به دندان] می گزد [و] می گويد: اى كاش همراه اين پيامبر، راهى به سوى حق برمی گرفتم.

4. ای کاش راه بازگشتی باشد!

«وَقَالَ الَّذِينَ اتَّبَعُوا لَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَتَبَرَّأَ مِنْهُمْ كَمَا تَبَرَّءُوا مِنَّا ۗ كَذَٰلِكَ يُرِيهِمُ اللَّهُ أَعْمَالَهُمْ حَسَرَاتٍ عَلَيْهِمْ ۖ وَمَا هُمْ بِخَارِجِينَ مِنَ النَّارِ»؛ سوره بقره، آیه 167.
و آنان كه [به جاى خدا از پيشوايان شرك و كفر] پيروى كردند، گويند: كاش براى ما بازگشتى [به دنيا] بود تا ما هم از آنان بيزارى می جستيم؛ همان گونه كه آنان از ما بيزارى جستند. خدا اين گونه اعمالشان را كه براى آنان مايه اندوه و دريغ است، به آنان نشان می دهد و اينان هرگز از آتش بيرون آمدنى نيستند.

5. ای کاش بر می گشتم و ایمان می آوردم!

«فَلَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ»؛ سوره شعرا، آیه 102.
اى كاش براى ما بازگشتى [به دنيا] بود تا از مؤمنان می شديم.

6. ای کاش دوست فلانی نمی شدم!

«يَا وَيْلَتَىٰ لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا»؛ سوره فرقان، آیه 28.
اى واى، كاش من فلانى را [كه سبب بدبختى من شد] به دوستى نمی گرفتم.

7. ای کاش نامه اعمال مرا نمی دادند!

«وَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِشِمَالِهِ فَيَقُولُ يَا لَيْتَنِي لَمْ أُوتَ كِتَابِيَهْ»؛ سوره حاقه، آیه 25.
و اما كسى كه پرونده اعمالش را به دست چپش دهند، مى‏گويد: اى كاش پرونده ام را دريافت نمی كردم.

8. ای کاش خاک بودم!

«إِنَّا أَنْذَرْنَاكُمْ عَذَابًا قَرِيبًا يَوْمَ يَنْظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ وَيَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنِي كُنْتُ تُرَابًا»؛ سوره نبا، آیه 40.
ما شما را از عذابى نزديك هشدار داديم، روزى كه انسان آنچه را [از خير و شر] پيش فرستاده است با تأمل نظر كند و كافر گويد: اى كاش من خاك بودم [و موجودى مكلّف آفريده نمى‏شدم تا چنين روز سختى را ببينم].

9. ای کاش عبادتی می کردم!

«وَجِيءَ يَوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ ۚ يَوْمَئِذٍ يَتَذَكَّرُ الْإِنْسَانُ وَأَنَّىٰ لَهُ الذِّكْرَىٰ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي قَدَّمْتُ لِحَيَاتِي»؛ سوره فجر، آیه 23 و 24.
 در آن روز دوزخ را بياورند، آن هنگام است كه انسان متذكّر شود و كجا اين تذكر براى او سودمند افتد؟! می گويد: اى كاش براى اين زندگی ام [عبادت خالصانه و كار نيك] پيش فرستاده بودم.

10. ای کاش من هم مجاهد بودم!

«وَلَئِنْ أَصَابَكُمْ فَضْلٌ مِنَ اللَّهِ لَيَقُولَنَّ كَأَنْ لَمْ تَكُنْ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُ مَوَدَّةٌ يَا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزًا عَظِيمًا»؛ سوره نسا، آیه 73.
و اگر بخشش و فضلى از سوى خدا به شما رسد چنان كه گويى ميان شما و او هرگز دوستى و مودّتى نبوده، [و از جنگ شما با دشمن آگاهى نداشته، و براى اينكه از پيروزى و غنيمت سهمى نبرده، آه سردى می كشد و] می گويد: اى كاش من هم با آنان بودم، پس به كاميابى بزرگى دست می يافتم.

............

و جواب تمام این ای کاش ها یک کلمه است: «کلّا»؛ یعنی هرگز!