درس چهارشنبه ها(25) در محضر استاد عابدی(ماه رجب)
629 بازدید
تاریخ ارائه : 4/19/2015 12:42:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

فضیلت ماه رجب و اعمال آن 

ماه رجب از ماه های حرام است که حتی در زمان جاهلیت هم جنگ در آن حرام بوده؛ در حالی که ماه شعبان و رمضان چنین نیست.

رجب ماه استغفار است و شعبان ماه صلوات؛ طبق ترتیبی که در مفاتیح الجنان آمده این دو ماه مقدمه ورود به ماه رمضان هستند؛ ولی غیر از مفاتیح بسیاری از کتاب های دعا، از ماه رمضان شروع کرده اند. حدود سه هزار کتاب دعا شبیه مفاتیح داریم که بسیاری از آنها چاپ نشده است و بسیاری از آنان فقط اعمال مخصوص ماه رجب را آورده اند.

در اهمیت ماه رجب همین بس که ماه رمضان با این همه دعایی که دارد تقریبا دعایی از امام زمان علیه السلام نقل نشده؛ ولی در مورد ماه رجب حداقل سه تا دعا از آن حضرت نقل شده که نشان از اهتمام ایشان به ماه رجب است؛ از جمله:

یکی دعای الحمد لله الذی اشهدنا مشهد اولیائه.....

دوم اللهم انی اسألک بالمولودین فی رجب.....

سوم اللهم انی اسألک بمعانی جمیع ما یدعوک.....

غالب دعاهای ذکر شده نیز بدون بسم اله است ولی دعاهای این ماه بیشتر با بسم الله می باشد.

در این ماه نمازهای مستحبی، ذکر، قرآن و دعا زیاد بخوانید. حداقل روزی یک جزء قرآن را داشته باشید و هر روز هم جزء همان روز را بخوانید. امام خمینی با آن همه کار و فعالیت روزی سه جزء در طول سال قرآن می خواندند.

ذکر و ورد؛

در روایات ما این کلمه ورد وجود دارد؛ از جمله حدیث امام صادق علیه السلام با عنوان بصری که فرمود: من در هر لحظه وردی دارم، مزاحم اوراد من نشو.

در کتاب مهحجة البیضا فیض کاشانی هم عنوانی دارد به نام ترتیب الاوراد و یا اینکه در آن چهل روزی که پیامبر در غار حرا بود، حضرت خدیجه هم تنها بود و در شب ها برای خودش ورد داشت.

در تعریف ورد گفته شده بخشی از قرآن که در هر روز قرائت و تکرار شود.

لذا تکرار یک ذکر در روز را ورد نمی گویند؛ بلکه باید قرآن باشد. پس ورد امام صادق علیه السلام هم قرآن بوده است. البته آیات قرآن برای هر فردی آثار مختلفی دارد. به هر حال در ماه رجب ورد زیاد داریم؛ مثل سبحان الله عما یصفون.....

یا آیاتی که پیامبر آن را مستقیم از خداوند دریافت کرده و جبرائیل هم واسطه نبوده که به آن غرر آیات گفته می شود؛ مانند: سوره حمد، آیة الکرسی، آمن الرسول، آیه شهد الله، قل اللهم مالک الملک، آیه نور، شش آیه اول سوره حدید، چهار آیه سوره توحید.

لذا ما هم سعی کنیم اهل ورد و ذکر باشیم، آثار زیادی دارد؛ البته اصل دعا و ذکر را بخاطر آثار آن نخوانیم بلکه به فکر وظیفه و طاعت خدا باشیم.

ماه رجب بسیار فضیلت دارد، در روایتی از امام علی علیه السلام نقل شده که شب اول ماه رجب، کسی را راه نمی داد و می فرمود امشب مال خودم است. استاد علامه طباطبایی به وی گفته بود از 24 ساعت، یک ساعت را مخصوص خود قرار بده. و البته به قول یکی از بزرگان، او هم همه 24 ساعت را برای خودش گذاشته بود.

ذکر یونسیه بسیار خوب و مجرب است: «لا اله الا انت، سبحانک انی کنت من الظالمین».

دعایی برای هر صبح و شام: بسم الله خیر الاسماء....

سیره فقها و مراجع این بوده که برای خودشان ذکر و ورد داشتند، ساعت خاصی را؛ مثلاً آیت الله گلپایگانی چه شب ها که در قبرستان قم به دعا و نماز می گذراندند، آیت الله مرعشی نجفی چه شب ها که پیاده به جمکران می رفت، یک ساعت قبل از اذان صبح به حرم می آمد، آقای گلپایگانی نماز شبش را کنار ضریح حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها می خواند.

به هر حال در این ماه ذکر و وردی داشته باشید، قرائت قرآن داشته باشید و بدانید که این کارها عمرتان را تلف نمی کند، ترک اینها موجب صرفه جویی عمر نیست، صرفه جویی عمر به این است که همه عمر را صرف این کارها کنیم. مرحوم شیخ عباس قمی که هشتاد کتاب تألیف کرده، در تمام کتابها هر جا نام پیامیر یا یکی از امامان را آورده، حتما علیه السلام یا صلوات الله علیه را نوشته است و به «ع» و «ص» اکتفا نکرده است چون اینها آثار فراون دارد.

در محضر استاد احمد عابدی