گفتگوهای در قیامت(قسمت چهارم)
121 بازدید
موضوع: علوم قرآنی

پنجم: گفت و گوی شیطان با مجرمان!

آیه شریفه ای که اکنون ذکر می شود وبا هم می خوانیم، از جهتی خیلی عجیب و جالب و از طرفی هم خیلی مایه تأسف است.آنگاه که در روز قیامت گناهکاران را حاضر می کنند که از آنان حساب بکشند، می گویند تقصیر شیطان بود که ما گمراه شدیم؛ اما شیطان هم می آید و جواب خوبی کف دستشان می گذارد:

وَ قالَ الشَّيْطانُ لَمَّا قُضِيَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَ وَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَ ما كانَ لِيَ عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لي‏ فَلا تَلُومُوني‏ وَ لُومُوا أَنْفُسَكُمْ ما أَنَا بِمُصْرِخِكُمْ وَ ما أَنْتُمْ بِمُصْرِخِيَّ إِنِّي كَفَرْتُ بِما أَشْرَكْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ إِنَّ الظَّالِمينَ لَهُمْ عَذابٌ أَليم‏؛[1]

وقتی کار از کار گذشت، شیطان می گوید:خدا به شما وعده داد ولی وعده راست داد و من هم به شما وعده دادم ولی خلاف گفتم، مرا بر شما هیچ تسلطی نبود جز اینکه شما را دعوت کردم و شما هم اجابت کردید. پس مرا ملامت نکنید بلکه خودتان را ملامت کنید. من فریادرس شما نیستم، شما هم فریادرس من نیستید. من به آنچه پیش از این مرا در آن شریک می دانستید کافرم. آری ستمکاران عذابی دردناک خواهند داشت.

قالَ قَرينُهُ رَبَّنا ما أَطْغَيْتُهُ وَ لكِنْ كانَ في‏ ضَلالٍ بَعيد؛ قالَ لا تَخْتَصِمُوا لَدَيَّ وَ قَدْ قَدَّمْتُ إِلَيْكُمْ بِالْوَعيد[2]

و همنشینش (از شیاطین) می ‏گوید: پروردگارا! من او را به طغیان وا نداشتم، لکن او خود در گمراهی دور ودرازی بود!؛ (خداوند) می‏ گوید: نزد من جدال و مخاصمه نکنید; من پیشتر به شما هشدار داده ‏ام (و اتمام حجت کرده‏ ام)!

ششم: گفتگو با اعضای بدن:

در آیات قرآن در موارد متعددی فرموده که هر آنچه در آسمان و زمین است، همه لشکر خدایند، همه گوش به فرمان خدایند، ازموجودات جاندار و غیر جاندار؛ هر آنچه را که خدا خلق فرموده، همه دارای فهم و شعور مخصوص به خود هستند، به اذن خدا دارای درک هستند و به تسبیح خدا مشغول و همه مطیع خدایند. همه موجودات همانطور که در دنیا، مسخَر و در اختیار انسان هستند، همواره مراقب رفتار و کردار او هم هستند؛ از خاک و آب گرفته تا اعضای بدن خود انسان، ازپا و دست و زبان وغیره. هر خطایی که انسان به هر وسیله ای انجام دهد، فردای قیامت همان ها بر علیه او شهادت و گواهی خواهند داد؛ لذا آنگاه که اعضای بدن انسان بر علیه او شهادت می دهند:

... شَهِدَ عَلَيْهِمْ سَمْعُهُمْ وَأَبْصارُهُمْ وَ جُلُودُهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُون‏؛ وَ قالُوا لِجُلُودِهِمْ لِمَ شَهِدْتُمْ عَلَيْنا قالُوا أَنْطَقَنَا اللَّهُ الَّذي أَنْطَقَ كُلَّشَيْ‏ءٍ وَ هُوَ خَلَقَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُون‏؛[3]

در روز قیامت گوش ها و چشم ها و پوستهای تنشان به آنچه انجام می دادند گواهی می دهند. آنها به پوست های خود می گویند: چرا بر ضد ما گواهی دادید؟ جواب می دهند: ما را خدایی به سخن درآورده که هر چیزی را به سخن درمی آورد و او شما را بار اول که چیزی نبودید آفرید و به سوی اوبازگردانده می شوید.

[1] . سوره ابراهیم، آیه 22.

[2] . سوره ق، آیه 27 و 28.

[3] . سوره فصلت، آیه 20 و 21.