آشنایی و آشتی با نهج البلاغه امیرمؤمنان علیه السلام (قسمت ششم)
64 بازدید
موضوع: علوم حدیث

آشنایی وآشتی با نهج البلاغه امیرمؤمنان علیه السلام (قسمت پنجم)

فلسفهبرخی از عبادات اسلامی: نماز، روزه، زکات

به مناسبت ماه مبارک رمضان و در ادامه یادداشت های مربوط به نهجالبلاغه،  به بخشی از خطبه 192 نهج البلاغهنظری می اندازیم که به فلسفه برخی از احکام و عبادات اشاره شده است.

ابتدا بخشی از متن عربی خطبه 192 را مرور می کنیم:

.... وَ عَنْ ذَلِكَ مَا حَرَسَ اللَّهُ عِبَادَهُ الْمُؤْمِنِينَبِالصَّلَوَاتِ وَ الزَّكَوَاتِ وَ مُجَاهَدَةِ الصِّيَامِ‏ فِي‏ الْأَيَّامِ‏الْمَفْرُوضَاتِ، تَسْكِيناً لِأَطْرَافِهِمْ وَ تَخْشِيعاً لِأَبْصَارِهِمْ وَتَذْلِيلًا لِنُفُوسِهِمْ وَ تَخْفِيضاً لِقُلُوبِهِمْ وَ إِذْهَاباًلِلْخُيَلَاءِ عَنْهُمْ، وَ لِمَا فِي ذَلِكَ مِنْ تَعْفِيرِ عِتَاقِ الْوُجُوهِبِالتُّرَابِ تَوَاضُعاً، وَ الْتِصَاقِ كَرَائِمِ الْجَوَارِحِ بِالْأَرْضِتَصَاغُراً، وَ لُحُوقِ الْبُطُونِ بِالْمُتُونِ مِنَ الصِّيَامِ تَذَلُّلًا، مَعَمَا فِي الزَّكَاةِ مِنْ صَرْفِ ثَمَرَاتِ الْأَرْضِ وَ غَيْرِ ذَلِكَ إِلَىأَهْلِ الْمَسْكَنَةِ وَ الْفَقْرِ؛

انْظُرُوا إِلَى مَا فِي هَذِهِ الْأَفْعَالِ مِنْ قَمْعِ نَوَاجِمِالْفَخْرِ وَ قَدْعِ طَوَالِعِ الْكِبْر!

خداوند متعال بندگان مؤمنش را با نماز و زکات و کوشش در روزه داری حفظکرده است، تا اعضا و جوارحشان آرام گیرد، دیدگانشان خاشع گردد، نفس و جانشان فروتنشود، قلب و دلشان متواضع شود، و کبر و خودپسندی از آنان دور گردد.

زیرا وقتی که شخصی در نماز به سجده می افتد و برترین عضو صورت را بهخاک می مالد سبب فروتنی می شود، و با گذاشتن برترین اعضا بدن بر زمین اظهار کوچکیمی کند.

فلسفه روزه داری این است که وقتی مؤمن روزه می گیرد و از فرط گرسنگی،شکم به پشت می چسبد نیز موجب فروتنی و تواضع می شود.

فلسفه زکات این است که با پرداخت زکات، ثمرات زمین را به فقرا ونیازمندان می رسانند.

پس به آثار این اعمال و عبادات بنگرید که چگونه شاخه های تکبر را درهممی شکند و از روییدن کبر و خودپرستی جلوگیری می کند!