گفتگوهای در قیامت(قسمت ششم)
77 بازدید
موضوع: علوم قرآنی

بخش هشتم: گفتگوی فرشتگان و بهشتیان

در ادامه بحث از گفتگوهای در قیامت و پس از طرح گفتگوهای بهشتیان با جهنمیان و گفتگوی هر کدام از آنها با خودشان، اینک ملاقات و سخنان فرشتگان با بهشتیان را با چند آیه از قرآن کریم مرور می کنیم:

1.استقبال از بهشتیان و ملاقات باایشان

«إِنَّ الَّذِينَ سَبَقَتْ لَهُمْمِنَّا الْحُسْنى‏ أُولئِكَ عَنْها مُبْعَدُونَ؛ لا يَسْمَعُونَ حَسِيسَها وَ هُمْفِي مَا اشْتَهَتْ أَنْفُسُهُمْ خالِدُون‏؛ لا يَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَكْبَرُوَ تَتَلَقَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ هذا يَوْمُكُمُ الَّذي كُنْتُمْ تُوعَدُون‏»؛[1]

يعنى آنان كه پيشى گرفتند براى ايشاناز جانب ما پاداش نيكویى است، آنها را از آتش دوزخ دور مى‏نمايند كه آواز آن را همنمى‏شنوند و آنها در آنچه آرزو داشتند جاويدان باشند؛ و آن همه گرفتاری های قیامت،ایشان را محزون نمی کند؛ و فرشتگان به استقبال بهشتيان آیند و به آنان با تبریکمى‏گويند كه اين روز، همان روز شماست كه در دنيا پيوسته وعده داده مى‏شديد.

2.بفرماییدداخل بهشت!

«وَ قيلَ لِلَّذينَ اتَّقَوْا ما ذاأَنْزَلَ رَبُّكُمْ قالُوا خَيْراً لِلَّذينَ أَحْسَنُوا في‏ هذِهِ الدُّنْياحَسَنَةٌ وَ لَدارُ الْآخِرَةِ خَيْرٌ وَ لَنِعْمَ دارُ الْمُتَّقين‏؛ جَنَّاتُعَدْنٍ يَدْخُلُونَها تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ لَهُمْ فيها ما يَشاؤُنَكَذلِكَ يَجْزِي اللَّهُ الْمُتَّقين‏؛ الَّذينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ طَيِّبينَ يَقُولُونَ سَلامٌعَلَيْكُمْ ادْخُلُوا الْجَنَّةَ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون‏»؛[2]

هنگامی که به پرهیزگاران گفته می‏شد:«پروردگار شما چه چیز نازل کرده است؟» می‏گفتند: «خیر (و سعادت)» (آری،) برایکسانی که نیکی کردند، در این دنیا نیکی است; و سرای آخرت از آن هم بهتر است; و چهخوب است سرای پرهیزگاران! باغهایی از بهشت جاویدان است که همگی وارد آن می‏شوند;نهرها از زیر درختانش می‏گذرد; هر چه بخواهند در آنجا هست; خداوند پرهیزگاران راچنین پاداش می‏دهد! همانها که فرشتگان (مرگ) روحشان را می‏گیرند در حالی که پاک وپاکیزه‏اند; به آنها می‏گویند: «سلام بر شما! وارد بهشت شوید به خاطر اعمالی کهانجام می‏دادید!»

3. بهشتیانرا به بهشت ببرید!

الف) «وَ سيقَالَّذينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذا جاؤُها وَفُتِحَتْ أَبْوابُها وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها سَلامٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْفَادْخُلُوها خالِدين‏؛ وَ قالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي صَدَقَنا وَعْدَهُ وَأَوْرَثَنَا الْأَرْضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّةِ حَيْثُ نَشاءُ فَنِعْمَ أَجْرُالْعامِلين»؛[3]

و کسانی که تقوایالهی پیشه کردند گروه گروه به سوی بهشت برده می‏شوند; هنگامی که به آن می‏رسنددرهای بهشت گشوده می‏شود و نگهبانان به آنان می‏گویند:«سلام بر شما! گوارایتان باداین نعمتها! داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید؛ آنها می‏گویند: «حمد و ستایش مخصوصخداوندی است که به وعده خویش درباره ما وفا کرد و زمین (بهشت) را میراث ما قرارداد که هر جا را بخواهیم منزلگاه خود قرار دهیم; چه نیکوست پاداش عمل کنندگان!»

ب) «ادْخُلُوهابِسَلامٍ آمِنين‏»؛[4]

(فرشتگان به آنهامی‏گویند:) داخل این باغها شوید با سلامت و امنیت! هر گونه غل ( حسد و کینه و دشمنی)را از سینه آنها برمی‏کنیم (و روحشان را پاک می‏سازیم); در حالی که همه برابرند، وبر تختها روبه‏روی یکدیگر قرار دارند؛ هیچ خستگی و تعبی در آنجا به آنها نمی‏رسد،و هیچ گاه از آن اخراج نمی‏گردند!

ج)«ادْخُلُوهابِسَلامٍ ذلِكَ يَوْمُ الْخُلُود»؛[5]

(به آنان گفتهمی‏شود:) بسلامت وارد بهشت شوید، امروز روز جاودانگی است!

4. درود فرشتگان بر بهشتیان!

«وَ الْمَلائِكَةُ یَدْخُلُونَعَلَیْهِمْ مِنْ كُلِّ بابٍ؛ سَلامٌ عَلَیْكُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَىالدَّارِ»؛[6]

و فرشتگان از همه درها بر ایشان درمىآیند و مى گویند: سلام بر شما، این به پاداش صبرى است كه كردید، پس چه سرانجامنیكى است خانه بهشت.


[1]. سوره انبیا، آیات 101 تا 103.

[2] . سوره نحل، آیات 30 تا 32.

[3] . سوره زمر، آیه 73 و 74.

[4] . سوره حجر، آیه 46.

[5] . سوره ق، آیه 34.

[6] . سوره رعد، آیه 23 و 24.