چهل حدیث برگزیده از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله
8 بازدید
موضوع: علوم حدیث

کتاب «چهل حدیث برگزیده از پیامبر اعظم» نام کتابی است که اولین بار در سال 1385 توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران چاپ گردید در سالی که به نام مبارک آن حضرت نامگذاری شده بود.

در این کتاب چهل حدیث از رسول خدا صلی الله علیه و آله در موضوعات مختلف گزینش شده است.

مقدمه کتاب چنین است:

 رسول خدا صلى الله عليه و آله فرموده است:

    مَنْ حَفِظَ مِنْ أُمَّتِي أَرْبَعِينَ حَدِيثاً مِمّا يَحْتاجُونَ إِلَيْهِ مِنْ أَمْرِ دِينِهِمْ بَعَثَهُ اللَّهُ - عَزَّوَجَلَّ - يَوْمَ الْقِيامَةِ فَقِيهاً عالِماً؛(1)

    هركس از امّت من چهل حديث از آنچه كه در امر دينشان نياز دارند حفظ نمايد خداوند متعال وى را در روز قيامت فقيه و عالم محشور خواهد كرد.

 معروف است كه براى ردّ سخن كسى يا پايين آوردن ارزش آن مى‏گويند: "حرف فلانى كه وحى مُنزَل نيست"؛ لكن در بين تمام حرف‏ها و حرف تمام افراد، گفتار پيامبر اعظم اسلام حضرت محمّد مصطفى صلى اللَّه عليه و آله وسلم، واقعاً وحى منزل است، چون اين قرآن است كه در تمجيد آن حضرت مى‏فرمايد: »وَما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى × إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْىٌ يُوحى«؛(2) »و هرگز از روى هواى نفس سخن نمى‏گويد! آنچه مى‏گويد چيزى جز وحى كه بر او نازل شده نيست!«

 آنچه پيامبر صلى الله عليه و آله مى‏فرمود خدايى بود، و طبعاً آنچه هم عمل مى‏كرد خدايى بود، و به همين جهت است كه مى‏گويند: قول و فعل و تقرير )گفتار و رفتار و حتى سكوت( معصوم براى همه حجّت است؛ لذا خداوند متعال ايشان را به عنوان شاخص و الگو معرفى فرمود: »لَقَدْ كانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ«؛(3) »مسلّماً براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نيكويى بود«؛ يعنى شما هم مانند او باشيد.

 پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله هرچه مى‏گفت، هر امرى مى‏كرد، هرنصيحتى مى‏نمود، يا هر حكم شرعى را بيان مى‏داشت، قبل از همه، خود به آن عمل مى‏فرمود. اگر مى‏گفت صبر و تحمل و تواضع داشته باشيد، او كه اشرف مخلوقات بود و بالاترين مقامات وقدرت و درجه را داشت »يا أَيُّها النَّبِىُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَمُبَشِّراً وَنَذِيراً × وَداعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِراجاً مُّنِيراً«(4) ولى آن قدر متواضع بود كه زندگى‏اش با ديگران نه تنها فرقى نداشت، بلكه خودش را پايين‏تر از همه مى‏گرفت به طورى كه امام على عليه السلام مى‏فرمايد: او هم مانند يكى از ما و در بين ما زندگى مى‏كرد.

 همين خُلق خوش و قلب رئوف(5) و حرص به هدايت مردم(6) بود كه آنان را شيفته وى و مؤمن به سخن و پيرو دين خويش كرده بود و خداوند نيز ايشان را به مدال »وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ«(7) مفتخر فرمود.

 اگرچه سخنان پيامبر صلى الله عليه و آله وحى منزل بوده و هست؛ لكن دو علت باعث شد كه احاديث آن حضرت در مظلوميت واقع شود: يكى اين كه در كنار بزرگ‏ترين و جاودانه‏ترين معجزه ايشان؛ يعنى قرآن كريم قرار گرفته بود و ديگر اين‏كه برخى‏ها تا مدت‏ها از كتابت و تدوين و حتى نقل احاديث پيامبر به بهانه »حسبنا كتاب اللَّه« جلوگيرى مى‏كردند.

 با وجود تمام اين موانع، اصحاب خاص پيامبر به ويژه اهل بيت مكرم و مطهر آن حضرت عليهم السلام گفتار و احاديث ايشان را سينه به سينه حفظ و ضبط كردند و از طريق امامان معصوم عليهم السلام در جوامع حديثى و كتب تاريخى و فقهى منتشر گشت؛ لذا كتاب‏هاى بسيارى است كه سخنان آن حضرت را جمع آورى نموده است.

 لكن بنا به فرمايش »مَنْ حفظ من أُمّتي اربعين حديثاً ....« و به عنوان تبرّك در سالى كه توسط مقام معظم رهبرى به نام و ياد پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله مزيّن شده است، فقط چهل(8) حديث شريف از سخنان گهربار ايشان، از كتب معتبر حديثى؛ مانند اصول كافى، امالى شيخ صدوق، بحارالانوار و نهج الفصاحه در موضوعات مختلف گزينش شده است، يعنى اين تنها قطره‏‌اى است از اقيانوس بى‏كران معارف نبوى و پنجره‌‏اى است به سوى دنياى فضايل و كمالات رسول خدا صلى الله عليه و آله به روى مشتاقان؛ خصوصاً جوانان عزيز.

 اميد است با عمل كردن به دستورات پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و به كارگيرى نصايح ارزشمند آن حضرت و نيز الگوبردارى از اخلاق و رفتار ايشان، با رفتارى اسلامى و اخلاقى محمّدى، نمونه‌‏اى از مسلمان واقعى باشيم.

 در انتهاى كتاب، برخى از كتاب‏هايى كه پيرامون تاريخ و سيره پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله چاپ شده، جهت آشنايى و مطالعه علاقمندان و دوستداران آن حضرت معرفى شده است.

 از تمامى عزيزانى كه در به ثمر رسيدن اين كتاب، حقير را يارى نموده‌‏اند كمال تشكر را دارم.

    احمد سعيدى             

    هفدهم ربيع الاول 1427 ه.ق