مشخصات فردی و زندگینامه
نام:احمد
نام خانوادگی:سعیدی
شهرت:بسطامی
پست الکترونیک:saeedi57@yahoo.com
تخصص ها:فقه و اصول ، ادبیات عرب ، حقوق

زندگی نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

احمد سعیدی فرزند مرحوم حاج حبیب اله سعیدی

آنچه از تاریخ تولدم در شناسنامه درج شده ، اول خرداد سال یک هزار و سیصد و چهل و شش هجری شمسی است لکن تاریخ دقیق آن به فرموده مادر گرامی ام بیست و سوم ماه مبارک رمضان آن سال می باشد. و محل تولد، در شهر تاریخی بسطام، که یکی از شهرستان های استان سمنان محسوب می شود.

دوره های دبستان و راهنمایی و دبیرستان را در شهر خودم بسطام و در جوار بارگاه امام زاده محمد فرزند امام جعفر صادق علیه السلام گذراندم. در ابتدای دوره دبیرستان علاقمند به حوزه و روحانیت شدم و با دو سه نفر از دوستان به حوزه علمیه شاهرود مراجعه کردم؛ ولی به فرمایش پدر گرامی ام که فعلا مدرک دیپلم را اخذ کن و سپس به حوزه برو، به دبیرستان برگشتم. لکن همزمان و به طور پراکنده در مدرسه علمیه شاهرخیه بسطام که بسیار باقدمت است در خدمت حضرت حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج شیخ عبد الرسول حسنی و چند نفر از دوستان طلبه به فراگیری جامع المقدمات مشغول شدم و یکی دو تابستان را هم در حجره آن مدرسه ساکن بودم.
همزمان با دوره دبیرستان، مسئله مهم تجاوز صدام به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیش آمد که طبق وظیفه دینی و ملی خود و برای دفاع از اسلام و انقلاب و میهن اسلامی، به فرمان امام خمینی عزیز، طی چهار مرحله توفیق حضور در جبهه را داشتم و بهترین دوره عمرم را و شیرین ترین لحظه های زندگی ام را سپری کردم. که هیچگاه فراموش نخواهم کرد؛ چه در سرمای کردستان و چه در گرمای خوزستان، در آن حال و هوای ملکوتی و در کنار رزمندگان اسلام و با دوستان شهیدم که همیشه به یادشان هستم. تا آن گاه که بعد از عملیات بدر و در جاده خندق از جزایر مجنون، جانباز شدم .

با ادامه تحصیل و اخذ دیپلم، دوباره هوای حوزه و طلبگی را کردم. این بار به قم آمدم ، امتحان دادم و پذیرفته شدم؛ ولی چون درامتحان کنکور هم شرکت کرده بودم و در سهمیه جانبازان رتبه ده را آوردم ، به فرموده پدر و مادرم در سال 1366 به دانشگاه رفتم، رشته حقوق قضایی دانشگاه شیراز؛ البته در دانشگاه امام صادق علیه السلام تهران هم قبول شده بودم که یک ماه هم در آنجا مشغول تحصیل بودم. به هر حال در دانشگاه شیراز و در کنار دروس آنجا با یکی از دوستان طلبه به نام جناب آقای رستگار که در حوزه شیراز و دانشجو هم بود آشنا شدم و مشغول کتاب سیوطی گردیدم.
تا اینکه در سال 70، از شیراز مرخص شدم. النهایه در سال 71- 72 و پس از اخذ مدرک لیسانس، به قم آمدم و به آرزوی دیرینه ام رسیدم و رسما طلبه حوزه علمیه قم شدم و در مدرسه ای که اکثر طلاب آن جانباز بودند و به همت جناب حجت الاسلام دکتر ساریخانی و کمک بنیاد جانبازان و همکاری حوزه تاسیس شده بود، مستقر شدم.

دروس مقدمات: دروس صرف و نحو و ادبیات عرب و منطق و لمعه و اصول را تقریبا هر سال دو پایه در مدرسه علمیه جانبازان در محضر اساتید بزرگوار گذراندم: استاد عادل ساریخانی، استاد سید محمد حسین میری، استاد عطارزاده ، استاد شیخ، استاد یغمایی، استاد خادم الذاکرین، استاد مقدم، استاد ایزدی، استاد حسین رضوانی، استاد سرافراز، استاد مومن، استاد احمد عابدی، استاد خسروشاهی.

دروس سطح: دروس سطح مکاسب و رسائل و کفایه را نزد حضرات بزرگوار: استاد مرحوم فاضل هرندی، استاد نکونام، استاد خسروشاهی، استاد اعتمادی گذراندم.

دروس خارج: دروس خارج فقه و اصول خود را نیز از محضر آیات عظام استفاده نمودم: در محضر حضرت آیت الله سبحانی، یک دوره کامل خارج اصول فقه به مدت هفت سال. در محضر مرحوم حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به مدت سه سال کتاب خمس و .... در محضر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به مدت دو سال کتاب نکاح.... در محضر مرحوم حضرت آیت الله العظمی تبریزی به مدت دو سال کتاب صلوه ... در محضر حضرت آیت الله جوادی آملی به مدت دو سال مکاسب محرمه.... در محضر حضرت آیت الله وحید خراسانی به مدت دو سال خارج اصول. بیش از چهار سال در درس تفسیر حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی. بیش از ده سال درس تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی، البته به طور پراکنده.

دروس خارج فقه و اصول حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد عابدی که از سال 1386 تا کنون در حرم مطهر ادامه دارد........

درس خارج فقه ( حج و مکاسب محرمه) آیت الله محمدی که از سال 1384 در بیت امام خمینی تا کنون شرکت می کنم.....

تدریس: همزمان با تحصیل و به طور متفرقه، برخی از دروس صرف و نحو و ادبیات عرب و منطق و اکنون شرح لمعه را در مدرسه و منزل و حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها تدریس نموده  و مشغول می باشم.

پژوهش و تحقیق: در کنار تحصیل و از حدود سال 1382 که توفیق خدمت در مسجد مقدس جمکران به صورت خادم افتخاری نصیب اینجانب شد، در واحد پژوهش انتشارات مسجد مشغول خدمت به امام زمان علیه السلام می باشم. و در ویرایش و تصحیح و تحقیق متون دینی و اسلامی که جهت چاپ ارائه می شود، همکاری می کنم.

نتیجه فعالیت های شخصی اینجانب ، گردآوری، تالیف و چاپ کتاب هایی است که فهرست آن در زیر آمده است.

بخشی از وقت خود را نیز در موسسه فرهنگی هنری طلاب سروقامت تعالی که توسط دوستان روحانی جانباز و زیر نظر استاد دکتر احمد عابدی تاسیس شده ، در کنار طلاب جانباز می باشم. که در زمینه احیای نسخ خطی و تحقیق و پژوهش فعالیت می کند.

همچنین در موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان علیه السلام دفتر قم در خدمت کارهای فرهنگی و خدماتی در زمینه  فرهنگ مهدویت و رسیدگی به خانواده های نیازمند می باشم.

فهرست کتاب های چاپ شده:

1. از خدا چه بخواهیم؟ (انتشارات اسماعیلیان 1385) جمکران (1387)

2. دستوراتی از قرآن (زمستان 1385)

3. چهل حدیث برگزیده از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله (بهار 1385)

4.. مهدی موعود در کلام پیامبر محمود صلی الله علیه و آله (تابستان 1385)

5. روزشمار تاریخ  پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله (تابستان 1385)

6. اوصاف المهدی علیه السلام(بهار 1386)

7. اوصاف الرسول صلی الله علیه و آله (تابستان 1386)

8. نشانه هایی از مهدی علیه السلام (پاییز 1386)

9. پیمان منتظران (تابستان 1388)

10. اوصاف امیرالمومنین علیه السلام (جمکران 1388) و (صبح امید یاران 1390)

11. آثار و برکات دعا برای امام زمان علیه السلام (زمستان 1388)

12. نماز؛ چرا و چگونه؟ (صبح امید یاران1389) و (نگاه تعالی 1391)

13. نقش تربیتی انفاق و صدقه (زمستان 1389)

14. گوهر های آسمانی (1) چهل حدیث محمدی صلی الله علیه و آله (بهار 1390)

15. گوهر های آسمانی (2) چهل حدیث علوی علیه السلام (بهار 1390)

16. گوهر های آسمانی (3) چهل حدیث فاطمی علیها السلام (بهار 1390)

17. ویرایش و تصحیح مفاتیح فارسی (جمکران 1390)

18. گوهر های آسمانی (4) چهل حدیث حسنی علیه السلام (تابستان 1391)

19. گوهر های آسمانی (5) چهل حدیث حسینی علیه السلام (پاییز 1391)

20. اوصاف امام حسن مجتبی علیه السلام(تابستان 1392)

21. تحفة المسافرین؛ (تحقیق و تصحیح نسخه خطی) (تابستان 1392)

22. تقلید؛ چیستی، چرایی و چگونگی؟(زمستان 1392)

23. متن و ترجمه حدیث عنوان بصری (زمستان 1394)

24. فضایل منتظران و اسرار آن (پاییز 1395)

25. ترجمه کامل الزیارات (1395)

26. گوهرهای آسمانی (6) چهل حدیث سجادی علیه السلام (زمستان 1396)

27. گوهرهای آسمانی (7) چهل حدیث باقری علیه السلام (تابستان 1398)

28. همکاری در چاپ کتاب اوصاف فاطمه زهرا سلام الله علیها

29. تدوین کتاب: تاریخچه حوزه علمیه جانبازان (زمستان 1398)

30. گوهرهای آسمانی (8) چهل حدیث صادقی علیه السلام (تابستان 1399)

31. ویژگیهای امام حسین علیه السلام به ضمیمه روزشمار عاشورا (تابستان 1399)

32. گوهرهای آسمانی (9) چهل حدیث کاظمی علیه السلام (بهار 1400)

33. می خوام بدونم نماز چیه؟ (تابستان 1400)

۳۴. اوصاف امام حسین علیه السلام (زمستان ۱۴۰۱)