روزشمار تاریخ پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله
9 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره

«روزشمار تاریخ پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله» نام کتابی است که در سال پیامبر اعظم، سال 1385 چاپ شده و تحولات عمر پر برکت رسول خدا صلی الله علیه و آله را به صورت فهرست، روزشماری کرده است.

این کتاب نیز توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران در چند نوبت چاپ شده است.

 مقدمه کتاب:

    بسم اللَّه الرحمن الرحيم

 الحمد للَّه رب العالمين و صلّى اللَّه على سيّدنا محمّد و آله الطيبين الطاهرين و لعنة اللَّه على اعدائهم اجمعين.

    »قال رسول اللَّه صلى الله عليه و آله: ما اُوذِيَ نَبِىٌّ مِثْلَ ما اُوذِيتُ«(1)

    »هيچ پيامبرى به اندازه من اذيت نشد«

 چه كسى باور مى‏كرد دينى كه روزگارى پيامبرش يكّه و تنها از غار حرا به پايين آمد تا نداى الهى را به گوش جهانيان برساند، اكنون بيش از يك ميليارد و چند صد ميليون نفر پيرو و جان‏نثار داشته باشد؟

 در ابتداى بعثت، روزگارى بر اين دين گذشته است كه روى كره زمين فقط دو نفر پشت سر اين پيامبر مى‏ايستادند و خدا را عبادت مى‏كردند.

 حال خود تصور كنيد كه اين پيامبر بايد چقدر زحمت و سعى و تلاش كرده باشد؛ چقدر صبر و تحمل داشته باشد تا بتواند اصحابى را دور خود جمع كند و يارانى را شيفته و عاشق خود نمايد تا پيام او به اقصى نقاط عالم گسترش پيدا كند.

 كدام تاريخ نگار و سيره‏‌نويس توانسته است آن همه تلاش شبانه روزى پيامبر رحمت صلى الله عليه و آله و شكنجه ‏هاى ياورانش را در كتابى جمع كرده باشد؟

 كدام كتاب تاريخ را سراغ داريد كه توانسته باشد گوشه‌‏اى از رنج‏ها، تهمت‏ها، زخم زبان‏ها و شكنجه ‏هاى مشركان و كافران را كه نثار پيامبر مى‏كردند، به تصوير بكشد؟

 چه كسى درك مى‏كند كه وقتى پيامبر رحمت و رأفت و پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله پيام و نداى توحيد را سرداد، او را ساحر و مجنون و ... خواندند؟

 چه مى‏دانيم كه پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله از دست مردم مشرك و كافر چه كشيده و چه صبر و تحملى داشته است؟

 با اين‏كه امين مردم بود ولى در ميان آنان؛ حتى اقوام خويش نيز غريب بود؛ خصوصاً آن‏گاه كه ابوطالب رحلت كرده بود، پيامبر به نحوى به طائف پناهنده شد كه آن‏ها هم ناجوانمردانه و توسط بچه ‏هاى كوچه و بازار، او را از خود راندند.

 آن‏گاه كه به مدينه هجرت كرد، حدود 53 سال سن داشت امّا تازه، رزم و جنگ و گريز و سريه ‏ها و غزوه ‏ها شروع شده بود؛ از جنگى به جنگى، اردو در اردو، سريه به سريه؛ از دشمن داخلى و خارجى؛ از منافق و كافر و مشرك. علاوه بر اين مى‏بايست كار بيان احكام جديد و تغيير آداب قديم و ابطال رسوم خرافى را هم انجام مى‏داد و سران جهان را هم به دين خود دعوت مى‏كرد.

 يعنى لحظه به لحظه زندگى پيامبر صلى الله عليه و آله سراسر كار و زحمت و افتخار و برجستگى است كه به يقين مى‏توان گفت هيچ تاريخ نگارى نيست كه توانسته باشد همه آن‏ها را به تصوير كشيده باشد. امّا آب دريا را اگر نتوان كشيد، آيا به قدر تشنگى هم نبايد چشيد؟!

 لذا در سالى كه توسط مقام معظم رهبرى به نام مبارك پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله مزيّن شده است، برآن شديم تا نگاهى اجمالى، آن هم فقط به فهرست برخى از برجستگى ‏هاى تاريخ پر فراز و نشيب پيامبر رحمت و جهاد به صورت روز شمار داشته باشيم تا مورد استفاده همه؛ خصوصاً جوانان و نوجوانان عزيز قرار گيرد.

 در اين جزوه از برخى كتاب‏هاى تاريخى معتبر؛ از جمله منتهى الآمال و كتاب وقايع الايام مرحوم شيخ عباس قمى، سيره معصومان ترجمه حجتى كرمانى، تاريخ پيامبر اسلام شيخ عباس صفايى حايرى، حياة القلوب مرحوم علامه مجلسى؛ خصوصاً فرازهايى از تاريخ پيامبر اسلام و فروغ ابديت استاد بزرگوار حضرت آيت اللَّه سبحانى كه كار تحقيق و تأليف آن بيش از 13 سال به طول انجاميده، و همچنين سر رسيد روز شمار پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله استفاده شده است.

 اميد است در سال پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله با آگاهى از تاريخ پر فراز و نشيب آن حضرت، قدردان زحمات ايشان باشيم.

 در پايان از مديريت محترم انتشارات مسجد مقدّس جمكران حجة الاسلام والمسلمين حسين احمدى »دام عزه« و همكاران گرامى در واحد پژوهش انتشارات؛ خصوصاً برادر سيّد حميدرضا موسوى تشكر مى‏شود.

 

    مسجد مقدّس جمكران 

    جمادى الاول 1427 ه.ق

    احمد سعيدى