اوصاف المهدی علیه السلام
7 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت

تألیف کتاب «اوصاف المهدی» که به بيان اسامى، القاب، اوصاف و كنيه ‏هاى امام زمان عليه السلام می‌پردازد را به مسجد مقدس جمکران هدیه نمودم.

 اولین نوبت چاپ این کتاب در سال 1386 و توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران صورت گرفته است.

 در مقدمه کتاب آمده است:

    بسم الله الرحمن الرحيم

    الحمدللَّه رب العالمين والصلوة والسلام على رسوله محمّد خاتم النبيّين وآله

    الطيبين الطاهرين لاسيّما مولانا الامام المهدى ارواحنا فداه ولعنة اللَّه على

    اعدائهم اجمعين.

 «او خواهد آمد» اين موضوعى است كه تمام انسان‏ها در تمام مكاتب و مذاهب به آن اعتقاد دارند، هر كسى با هر عقيده و مرامى، از هر دين و آئين و ملّتى معتقد است كه روزى كسى خواهد آمد و وضع جهان را تغيير خواهد داد. امّا اين‏كه او كيست؟ نامش چيست؟ از چه دين و ملّتى است؟ پدرش كيست؟ كى خواهد آمد؟ موضوعاتى است كه نظرات و اقوال مختلفى را به خود اختصاص داده است.

 مذهب حقّه جعفرى و مكتب شيعه اثنا عشرى، بر اساس الهام از كلام وحى الهى و فرمان پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله عقيده‌‏اش بر اين است كه:

 جانشينان پيامبر خاتم صلى الله عليه و آله دوازده نفرند، همه از نسل على و فاطمه و از فرزندان حسين بن على مى‏باشند. دوازدهمين ايشان فرزند حسن بن على بن محمّد بن على بن موسى بن جعفر بن محمّد بن على بن الحسين و حسين نيز فرزند على بن ابيطالب و زهرا دختر خاتم الانبياست صلوات اللَّه عليهم اجمعين.

 ما معتقديم امام دوازدهم در نيمه شعبان سال 255 ه.ق متولد گرديده، داراى اسم و رسم مشخص مى‏باشد و اكنون زنده و غايب است. تولد و زندگى امام دوازدهم بنابر مصلحت الهى، پنهانى بوده، اگرچه بسيارى از مردم؛ خصوصاً شيعيان خالص، آن حضرت را مشاهده كرده‏اند و در طول ساليان متمادى نيز هر موقع كه نياز بوده به دستگيرى محتاجان و نيازمندان، عنايت فرموده است.

 گفتيم »او« فرزند امام حسن عسكرى عليه السلام و از نسل امام حسين و فرزند زهرا عليهم السلام مى‏باشد، امّا اين‏كه اسم مباركشان چيست؟ براى آن حضرت نام‏هاى متعدد و القاب گوناگون و كنيه‌‏هاى مختلفى بيان شده است.(1)

 هر كسى او را به اسمى مى‏خواند؛ هر مذهبى او را به نامى صدا مى‏زند؛ هر مكتبى لقبى بر او نهاده و هر ملت و شخصى او را به گونه‌‏اى توصيف نموده است.

 بر اين اساس عنايت و توفيقى حاصل شد تا به گردآورى نام‏ها و لقب‏ها و كنيه‌‏ها و توصيف‏هاى مختلفى كه از آن حضرت شده بپردازم. به همين جهت به كتاب‏هاى متعددى كه پيرامون زندگانى امام زمان عليه السلام نگاشته شده است مراجعه نمودم، هر كدام به مناسبت، تعدادى از اسامى و القاب آن حضرت را جمع آورى نموده، برخى به شرح و تفصيل آن پرداخته و برخى نيز فقط به ذكر نام و ترجمه آن اكتفا نموده بودند.

 علاوه بر آن‏ها با مراجعه به كتب حديث، دعا و زيارت، القاب و اوصاف بيشترى براى امام زمان عليه السلام مشاهده كردم كه پس از مصدريابى و جست و جو از اصل و سند آن در كتب حديثى، آن‏ها را به صورت مجموعه‌‏اى كه اينك آماده شده است درآمد.

 چند نكته:

 1 - روش ما در اين كتاب بر اين بود كه فقط اسم و لقب و يا كنيه امام زمان عليه السلام يا توصيفى كه براى آن حضرت شده است را ذكر كنيم، سپس ترجمه نموده، اگر آيه‏اى از قرآن كريم بر آن اشاره داشت بياوريم، يا اگر حديثى از امامان معصوم عليهم السلام صادر شده و يا بخشى از دعا و زيارتى كه مخصوص آن حضرت است را نقل كنيم؛ يعنى حدّ وسط بين شرح و تفصيل مفصّل و ذكر نام و فقط ترجمه آن.

 2 - برخى از اين اسامى و القاب، نام‏هايى است كه پيامبر و امامان معصوم عليهم السلام براى امام زمان عليه السلام انتخاب كرده‏اند و برخى را ديگران؛ چه از علماى شيعه يا علماى اهل سنت؛ حتى برخى را پيروان ساير مذاهب و مكاتب و نيز كسانى كه پيرو هيچ دين و آئينى نيستند، امام زمان و مهدى موعود عليه السلام را به اين اسامى ناميده‏‌اند، لذا كسى ايراد نگيرد كه چرا برخى نام‏ها را به عنوان اسم امام زمان عليه السلام تبليغ كرده‏ايم، اين‏ها عناوينى است كه ديگران بنابر مرام و مقصود خودشان، به وسيله آن امام زمان عليه السلام و آن غايب از نظر و موعود منتظر را نام‏گذارى كرده‌‏اند.

 3 - از آنجا كه گاه تفكيك اسم از لقب و يا توصيف مشكل به نظر مى‏رسيد، تمام آن‏ها را به صورت الفبايى منظم كرده‌‏ايم هرچند اگر هر كدام از اسم و لقب و كنيه و وصف جداگانه و در فصل مخصوص مى‏آمد بهتر مى‏نمود.

 و اينك در ايّام اللَّه دهه مبارك فجر انقلاب اسلامى، ياد حضرت امام خمينى رحمه الله و شهداى گران‏قدر انقلاب اسلامى و دفاع مقدّس؛ خصوصاً همرزمان شهيدم: احمد قاسميان، احمد صفارى، احمد آقايى، احمد نوروزى، احمد مقيمى و احمد خونجگرى را گرامى داشته، براى طول عمر مقام معظم رهبرى حضرت آيت اللَّه خامنه‌‏اى مدّ ظله العالى و موفقيت نظام اسلامى دعا مى‏كنيم.

 در پايان از كليه دوستانى كه زمينه چاپ اين اثر را فراهم نمودند؛ خصوصاً حجت الاسلام مجتبى حداد و برادران واحد پژوهش انتشارات مسجد مقدّس جمكران كه در مراحل مختلف همكارى نمودند، قدردانى و تشكر مى‏شود.

    احمد سعيدى

    قم المقدسة

    22 بهمن 1385