نشانه‌هایی از مهدی علیه السلام
6 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت

کتاب «نشانه هایی از مهدی» برخی از پاسخ امامان به سؤالات شيعيان، پيرامون امام زمان‏عليه السلام را مطرح می‌کند.

این کتاب توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران در سال 1386 چاپ گردید. که مقدمه آن از این قرار است:

 

    بسم اللَّه الرحمن الرحيم

 الحمد للَّه ربّ العالمين و صلّى اللَّه على سيّدنا محمّد و آله الطيبين الطاهرين و لعنة اللَّه على اعدائهم اجمعين الى يوم الدين.

 آخرين پيامبر الهى در اولين جلسه ابلاغ رسالت در حضور اقوام و عشيره خود كه به دستور خداوند متعال برگزار گرديد، در كنار اصل‏هاى اساسى دين اسلام؛ يعنى توحيد و نبوت، مسئله امامت و جانشينى خود را نيز مطرح  فرمود. بنابراين سه اصل اساسى توحيد و نبوت وامامت، از همان روز اوّل ابلاغ رسالت در كنار يكديگر مطرح شد.

 پيامبر خدا صلى الله عليه و آله در آن جلسه فرمود هر كدام از شما كه زودتر به خدا و من ايمان بياورد او وصىّ و خليفه و جانشين من خواهد بود. تنها كسى كه در آن جمع حدود چهل نفرى اعلام آمادگى كرد، امير المؤمنين على عليه السلام بود. پيامبر پاكرم صلى الله عليه و آله سه بار سخن خود را تكرار كرد؛ ولى كسى جز امام على عليه السلام درخواست آن حضرت را اجابت نكرد؛ لذا فرمود: همه بدانيد كه اين على وصىّ و خليفه من بر شماست. اتفاقاً برخى از حاضران با تمسخر به ابوطالب گفتند از اين به بعد بايد از پسرت اطاعت كنى.

 به هر حال مسئله خلافت پيامبر صلى الله عليه و آله از همان ابتداى بعثت و تبليغ رسالت، در كنار توحيد و نبوت و دوشادوش هم مطرح بود؛ اگر چه بعداً پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله، تعداد و اسامى و خصوصيات جانشينان و امامان را نيز بيان فرمودند كه دوازده نفرند و به احاديث 12 خليفه در بين روايات شيعه و سنّى معروف است.

 بيان اين مطالب مسلمانان را به پرس و جو واداشت؛ چنان كه در روايات فراوانى مى‏بينيم؛ چه از شيعه و چه از اهل سنّت، همواره از پيامبر و امامان عليهم السلام در اين مورد سؤال كرده‏‌اند كه نام او چيست؟ فرزند كيست؟ چه موقع متولد مى‏شود؟ آيا غايب خواهد شد؟ چه موقع ظهور خواهد كرد؟ و از اين قبيل سؤالات كه حضرات معصومين عليهم السلام نيز با توجّه به شرايط آن زمان جواب مى‏دادند.

 پيرامون امام زمان عليه السلام در موضوعات مختلف، سؤالات و شبهات فراوانى مطرح شده و جواب آن نيز داده شده و كتاب‏هاى متعدّدى نيز در اين زمينه )خصوصاً توسط انتشارات مسجد مقدّس جمكران( چاپ شده است؛ لكن آنچه ما در اين كتاب دنبال نموده‏‌ايم، فقط سؤالاتى است كه اصحاب پيامبر و امامان عليهم السلام از آن  حضرات پرسيده‏‌اند و ايشان نيز جواب داده‏‌اند، توفيق شد تا برخى از اين سؤال و جواب‏ها را كه به صورت حديث و روايت در كتب روايى شيعه و سنّى ثبت شده را جمع آورى و جهت مشتاقان امام زمان عليه السلام كه كمتر به كتب مرجع روايى دسترسى دارند در اختيار آنان قرار دهيم. اميد است مورد قبول حضرت ولىّ عصر عليه السلام و پسند منتظران آن حضرت قرار گيرد.

 و اينك در ايام فاطميه كه در مسجد مقدس جمكران نشسته‏‌ام، ياد حضرت امام خمينى رحمه الله و شهداى گران‏قدر انقلاب و جنگ؛ خصوصاً همرزمان شهيدم: عبداللَّه ذوالفقارى، شيخ ابوالقاسم صفّارى، مهدى صفّار، منصور مرادى، بشير باقرى، محسن متولى، مصيب رفعتى و جواد خدامى را گرامى داشته، براى سرافرازى نظام اسلامى ايران و سلامتى مقام معظّم رهبرى حضرت آيت اللَّه العظمى خامنه‏‌اى »حفظ اللَّه« دعا مى‏كنيم.

 در پايان از مديريت محترم انتشارات مسجد مقدّس جمكران، حجّت الاسلام والمسلمين حسين احمدى قمى »دام عزّه« كه زمينه چاپ اين اثر را فراهم نمودند و نيز از همكارى برادران واحد پژوهش؛ به خصوص برادر گرامى جناب آقاى رضا ديلمى تشكر و قدردانى مى‏شود.

 

    تابستان 1386

    شهر مقدّس قم

    احمد سعيدى