پیمان منتظران
9 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت


کتاب «پیمان منتظران» توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران و در سال 1388 نوبت چاپ اول آن انجام گردیده است.

    فصل اول: معانى و مراحل بيعت

  فصل دوم: موارد بيعت در صدر اسلام

    فصل سوم: بيعت در روايات و ادعيه

    فصل چهارم: اصحاب و ياران امام زمان عليه السلام

    فصل پنجم: متن و ترجمه و شرح حدیث بيعت‏نامه ياران مهدى عليه السلام

مقدمه کتاب چنین است:

    بسم اللَّه الرحمن الرحيم

    الحمد للَّه ربّ العالمين وصلّى اللَّه على سيّدنا محمّد

    و آله الطيّبين الطّاهرين، سيّما بقيّة اللَّه في الارضين

    ولعنة اللَّه على اعدائهم اجمعين الى يوم الدين.

 پروردگارا! ما كلام فرستاده‌‏ات را شنيديم كه فرمود: به خدايتان ايمان بياوريد. پس ايمان آورديم و مؤمن شديم.(1)

 بارالها! تو فرمودى كه رسولم را اجابت و تصديق كنيد تا شما را به سر منزل مقصود برساند، پس او را اجابت كرده و تصديق نموديم.(2)

 معبودا! نسخه سرنوشت انسان و قرآن تو كه معجزه پيامبرت مى‏باشد به ما رسيد، پس اوامرش را شنيديم و از نواهى‌‏اش پرهيز كرديم.

 خداوندا! با ابلاغ پيك تو، راه و رسم ايمان و زندگى و عبادت را در پيروى از ولايت و امامت ائمه دين يافتيم، آن‏گاه شيعه بودن على و اولادش عليهم السلام را به جان خريديم.(3)

 آفريدگارا! رسول تو فرمود كه بعد از من دوازده خليفه و جانشين، دوازده هادى و مهدى، دوازده امام و راهنما خواهد بود، و مزد رسالت من فقط در محبت به اينان است، پس پيرو آنان باشيد و ما نيز با جان و دل پذيرفتيم.

 خدايا! يك‏يك آن امامان عليهم السلام كه همان انوار درخشان دنيا و آخرت‏اند، به راهنمايى مردم زمان خود پرداختند؛ اگرچه مردم قدرنشناس و جاهل و كينه‌‏جو، حرمت آنان را نگه نداشتند و اين يازده گل هستى را پرپر نموده و شهيد و مسموم كردند.

 اينك ماييم و آخرين امام و راهنما، ماييم و آخرين ذخيره و منجى، ماييم و آخرين سفير الهى، وارث همه انبيا و اوليا و امامان عليهم السلام؛ ماييم و غيبت، ماييم و انتظار، ماييم و كسب آمادگى ظهور، ماييم و اميد درك حضور، ماييم و شوق حكومت آن دادگستر جهان ...!

 »بيا عهدى ببنديم«!

 اين ندا از كيست؟ و مخاطب آن كيست؟

 آيا امام، ما را مى‏خواند و به راه دعوت مى‏كند؟ يا ما از آن وجود مبارك مى‏خواهيم و تمنّا مى‏كنيم؟

 چه ما از تو بخواهيم كه هر چه زودتر از پس پرده غيبت بدرآيى تا چهره دل‏رباى تو را مشاهده كنيم و با تو عهد ببنديم و يا تو از ما بخواهى كه از راه‏هاى انحرافى برگرديم، از راه گناه، توبه كنيم، از راه عصيان و نافرمانى دست برداريم، و به سوى تو بياييم، تو كه بيشتر منتظر مايى و چشم به راه شيعيانت مى‏باشى؛ زيرا تو وارث خاندان عطوفت، رحمت، رأفت و كرامتى(4) كه فرموديد:

 »إِنَّا غَيْرُ مُهْمِلِينَ لِمُرَاعَاتِكُمْ وَ لَا نَاسِينَ لِذِكْرِكُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللَّأْوَاءُ وَ اصْطَلَمَكُمُ الْأَعْدَاءُ«؛(6)(5)

 »ما شما را رها نمى‏كنيم و يادتان را از خاطر نمى‏بريم كه اگر غير از اين بود طوفان حوادث و مشكلات بر شما مى‏باريد و دشمنان، شما را پايمال مى‏كردند«.

 پس »خدا كند كه بيايى« و خدا كند كه ما هم از وسوسه‌‏هاى شيطان در امان باشيم، مبدأ و معاد را بهتر بشناسيم و چراغ هدايت را از ياد نبريم، باشد كه عهدى ببنديم!

 رابطه امام و رهبر، با امّت و اجتماع، يك نوع رابطه متقابل و دو طرفه است؛ يعنى همان طور كه اجتماع و جامعه بدون رهبر و امام منجر به هرج و مرج مى‏شود و امور آنان به سامان نمى‏رسد، از امام بدون امّت، و رهبر بدون ياور نيز كارى بر نمى‏آيد؛ هر چند آن رهبر، امام معصوم و برگزيده خدا باشد.

 اگر قرار است امام زمان عليه السلام ظهور كند و اوضاع جهان را سر و سامان بخشد، ظلم و ستم را بر طرف كند، و قسط و عدل را حاكم فرمايد، بايد گروهى و مردمى باشند تا امام با كمك آنان و يارى و همراهى ايشان به اين امور مبادرت ورزد.

 گفته نشود كه اگر امام، برگزيده و از جانب خداست و داراى معجزه مى‏باشد، پس خود به تنهايى اقدام نمايد، چه نيازى به مردم؟(7)

 چون دنيا دار تكليف و عمل است، و همه امور بايد از طريق عادى و اسباب و علل معمول آن انجام گيرد، نه از راه غير عادى و معجزه، كه اگر قرار بر اين بود، از همان ابتدا خدا مى‏توانست كارى كند كه همه مردم، مؤمن و متقى گردند.(8)

 پس وجود گروهى از مردم و همراهى آنان با وجود نازنين امام زمان عليه السلام براى اقامه قسط و عدل، لازم و ضرورى است. اين گروه و اصحاب و ياران امام، ويژگى‏ها و وظايفى دارند كه به بخش كوچكى از آن در اين جزوه پرداخته مى‏شود.

 در اينجا نام و ياد رهبر كبير انقلاب اسلامى حضرت امام خمينی ‏قدس سره و شهداى گران‏قدر انقلاب اسلامى و دفاع مقدّس؛ خصوصاً همرزمان شهيدم:(9) حسن متّحدى، حميد متّحدى، رضا متّحدى، على متّحدى (اسماعيل)، على متّحدى (حسينعلى)، على‏اكبر متّحدى، و يد اللَّه متّحدى را گرامى داشته، براى سرافرازى نظام جمهورى اسلامى ايران و سلامتى مقام معظم رهبرى حضرت آيت اللَّه خامنه‌‏اى »حفظه اللَّه« دعا مى‏كنيم.

 در پايان از مديريت محترم انتشارات مسجد مقدّس جمكران حجّت الاسلام و المسلمين آقاى حسين احمدى قمى كه زمينه نشر اين اثر را فراهم نمودند و نيز از برادران واحد پژوهش؛ به خصوص حجج اسلام على تقوى دهكلانى و احمد رضا فيض‏پور كه در تنظيم آن همكارى فرمودند، كمال تشكر را داريم.

    والسلام

    قم  -  احمد سعيدى