کتاب: چهل حدیث حسنی علیه السلام
11 بازدید
موضوع: علوم حدیث

چهل حدیث حسنی علیه السلام

کتاب «چهل حدیث حسنی علیه السلام» که چهارمین کتاب از مجموعه 14 جلدی گوهرهای آسمانی است، متن و ترجمه چهل حدیث از کلمات امام حسن مجتبی علیه السلام را دربردارد که برای مؤسسه تبلیغ و انفاق امام زمان علیه السلام انجام دادم و در سال 1391 توسط انتشارات صبح امید یاران به چاپ رسید.


در مقدمه کتاب، مختصرى از زندگى‏ نامه آن حضرت آمده است:

 اولين نوه پيامبر اكرم  صلّى الله عليه و آله، دومين امام مسلمانان، سومين حجّت خدا و چهارمين معصوم از خاندان عصمت و طهارت به نام «امام حسن عليه السلام» نخستين ميوه پيوند مبارك امام على و فاطمه زهرا عليهما السلام در تاريخ 15 ماه رمضان سال دوم يا سوم هجرى در مدينه منوره به دنيا آمد كه باعث خوشحالى فراوان اهل بيت عليهم السلام شد.


 امام حسن عليه السلام حدود هفت سال از دوران پيامبر را درك نمود كه مورد توجّه و لطف خاص آن حضرت قرار داشت. در سال 40 هجرى يعنى زمان شهادت اميرمؤمنان عليه السلام به امامت رسيد كه 10 سال طول كشيد؛ گرچه حكومت ظاهرى آن حضرت چند ماه بيشتر دوام نداشت؛ زيرا به سبب سستى برخى ياران و خيانت بعضى ديگر و با توطئه و نيرنگ معاويه، براى حفظ اساس جامعه اسلامى در برابر جبهه ‏هاى خارجى، مجبور شد با معاويه صلح كند.

 امام حسن عليه السلام كه به همراه اميرمؤمنان على عليه السلام به كوفه رفته بود، پس از صلح با معاويه، به مدينه منوره بازگشت. در اين مدت علاوه بر راهنمايى و ارشاد امّت، با دستگاه ظلم نيز درگير بود و به آنان هشدار مى‏داد. يكى ديگر از اقدامات مؤثر امام، دستگيرى از بينوايان و رسيدگى به احوال مستمندان بود؛ به ‏گونه‏ اى كه مهمانسراى آن حضرت معروف خاص و عام بود و هر فقير و غريب و تازه واردى را به خانه ايشان راهنمايى مى‏كردند؛ به ‏طورى كه ايشان به »كريم اهل بيت« مشهور شد؛ چنانكه در احوال آن حضرت نوشته ‏اند: دوبار تمام اموال خود را در راه خدا انفاق نمود و سه بار نيز دارايى خود را با مستمندان تقسيم فرمود.

 امام مظلوم ما در 28 صفر سال 50 هجرى با توطئه معاويه و بر اثر سمّ كه توسط همسر نابكار وى خورانيده شد، در سن 48 سالگى به شهادت رسيد و پيكر مطهرش در قبرستان بقيع مدينه منوره به خاك سپرده شد؛ گرچه پيكر مطهر قرار بود طبق وصيت در جوار جدّ بزرگوارش دفن شود؛ ولى بنى اميه مانع شدند.


 برخى از القاب شريف ايشان چنين است:

مجتبى، سبط اكبر، زكىّ، امين، سيّد، سيد شباب اهل الجنه، الحجة، كريم اهلبيت...


 نام برخى از فرزندان: محمد، جعفر، حمزه، قاسم، عبد اللَّه، فاطمه، حسن، زيد، اسماعيل، يعقوب، حسين، طلحه، امّ الحسن، امّ الخير.


فهرست عنوان احادیث:

مقدمه   7

 شناخت عظمت خدا   12

 ثمره شناخت خدا و دنيا   12

 در پيشگاه پروردگار   13

 بزرگى و خدايى   13

 پناهنده خدا   13

 تبعيت از رهبرى قرآن   14

 منشأ همه خوبى ‏ها   14

 تلاش براى دنيا و آخرت   15

 نعمت و آزمايش   15

 راهنمايى شيعيان   16

 تقوى و پرهيزكارى   16

 نتيجه تقوى   17

 تلاش در دنيا براى آخرت   17

 اثر مشورت   18

 فرمان نفس   18

 پاكيزگى جهت عبادت   19

 عجله در عقوبت   19

 اَحسن الحَسن   20

 دقت در خوردنى‏ هاى جسم و جان   20

 بهترين چشم و گوش و قلب   20

 تعليم و تعلّم   21

 مدارا با مردم   21

 عزّت با طاعت   22

 حلال و حرام دنيا   22

 آماده سفر آخرت   23

 قريب و غريب كيست؟   23

 آثار مسجد رفتن   24

 آداب غذا   24

 هر كار براى روزى   26

 تعقيب و گريز   26

 هديه ديدار   26

 درخواست از نااهل   27

 خوب پرسيدن   27

 بهترين آقايى   27

 در پناه يقين   27

 دورى سفر آخرت   28

 منش خردمند   28

 پستى واقعى   28

 راضى به تقدير خدا   29

 خير بدون شرّ   29

 معناى زهد   30

 نصيحت خدايى   30

 حريم نگه‏داشتن براى خدا   30

 هدف آفرينش   31