کتاب: اوصاف امام حسن مجتبی علیه السلام
9 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت

اوصاف امام حسن مجتبی علیه السلام

کتاب «اوصاف امام حسن مجتبی علیه السلام» که به بيان اسامى، القاب، اوصاف و كنيه ‏هاى امام حسن عليه السلام می‌پردازد، در سال 1392 و توسط انتشارات نگاه تعالی به چاپ رسیده است.


در مقدمه کتاب چنین آمده است:

     بسم اللَّه الرحمن الرحيم

 حمد و سپاس مخصوص خداوندى است كه پروردگار جهانيان است. درود مى‏فرستيم بر محمّد، آخرين پيامبر خدا و خاندان پاك و مطهرش، و لعن و نفرين ابدى بر غاصبان حقّ ايشان و بر دشمنان معاندشان، و درود وسلام ويژه بر آخرين وصى و جانشين رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله، حضرت مهدى موعود «عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف».

 اگرچه همه امامان معصوم عليهم السلام مرد »صلح و صلاح و اصلاح« هستند؛ ولى در اين بين، امام مجتبى عليه السلام به »مرد صلح« معروف شدند.

 اگرچه همه امامان در راه تبليغ دين اسلام و مبارزه با ظلم و ستم به شهادت رسيدند؛ ولى امام حسين عليه السلام به سيّد الشهدا ملقّب گرديدند.

 همه امامان ما عالم به علم لدنى هستند و در افكار و گفتار و رفتار، صادق هستند؛ امّا يكى به »باقر العلوم« و ديگرى به »صادق آل محمّد« و امام رضا عليه السلام به »عالم آل محمّد« ناميده شده است.

 همه امامان، عليه ظلم و ستم قيام كردند؛ امّا فقط يكى از ايشان »قائم آل محمّد« ناميده شده و آن هم مهدى منتظر عليه السلام مى‏باشد.

 بنابر اين و به جهت اين كه پيامبر اكرم و امامان معصوم عليهم السلام داراى اسامى و القاب متعدد؛ گاه مشترك و گاه مختص مى‏ باشند، و پس از گردآورى و تدوين كتاب‏ هاى »اوصاف الرسول«، »اوصاف امير المؤمنين«، اوصاف المهدى« و همكارى در تدوين كتاب »اوصاف فاطمه زهرا« عليهم السلام، دوستان و آشنايان ضمن تشويق و ترغيب، پيشنهاد نمودند كه اين كار پيرامون ساير امامان نيز انجام گيرد.

 اينك كه توفيق جمع آورى و تدوين اسامى و القاب امام حسن مجتبى عليه السلام نصيب حال حقير گشته، از آن حضرت كمك و عنايت در ادامه اين راه را درخواست مى‏كنم.

 هدف ما در اين جزوه، علاوه بر بيان اسامى و القاب و فضايل آن بزرگوار، اين است كه به اين بهانه، برخى از روايات و احاديثى كه از آن حضرت نقل شده، يا احاديثى كه پيرامون ايشان از ساير معصومان عليهم السلام بيان شده، يا عبارات گوناگونى كه در اين زمينه در كتب مختلف؛ از جمله دعا و زيارات موجود است، با اين شيوه و روش، به نسل جديد كه كمتر به كتب منبع دسترسى دارند، ارائه و انتقال يابد.

 براى رسيدن به اين هدف، به كتاب‏هاى متعدد حديثى و تاريخى كه پيرامون امامان؛ بويژه امام مجتبى عليه السلام نگاشته شده، مراجعه گرديد. بخش‏هاى دعا و زيارت اين كتاب‏ها، مجدداً و با توجّه به اين مقصود، مطالعه، و فهرست‏بردارى شد، سپس آيات و روايات مربوط به اين عناوين، استخراج شد كه به اين صورت در اختيار خوانندگان محترم قرار مى‏گيرد.

 اميدواريم اين قدم ناچيز سبب شود تا ما هم در زمره ستايشگران و محبّان آن امام همام قرار گرفته، امامان معصوم عليهم السلام از ما هم دستگيرى نمايند.

 اكنون كه بيان برخى از اسامى و القاب امام حسن مجتبى عليه السلام به پايان مى‏رسد، در چند قدمى مرقد مطهر آن امام همام هستم؛ گرچه تربت منوّرش با خاك يكسان است و شمع و چراغ، يا گنبد و بارگاهى ندارد؛ لكن نور وجود مباركش تمام عالم را فرا گرفته و معنويت سرشار از فيض عظيم آن امام، بر تمام فضا حاكم گشته است.

 اين نيز يك رسم طبيعت و دنياست كه والاترين افراد و شايسته ‏ترين انسان‏ها،(1) چنين مظلوم باشند كه حتى پس از سال‏ها و گذشت قرن‏ها، اين مظلوميت ادامه دارد و هر كسى كه وارد مدينه مى‏شود، با تمام وجودش، گوشه‏ اى از آن مظلوميت را احساس مى‏كند، پس خود آن حضرت چه كشيده و تحمّل نموده است؟!

 اينجا »مدينة النبى« است، شهر پيامبر، همان كه پيام‏آور رحمت، رأفت و مهربانى بود، او كه منادى برادرى و برابرى، و رحمت و الفت بين تمام انسان‏ها با يكديگر بود. در شهر پيامبر رحمت، بايد سراسر رحمت و مهربانى حاكم باشد، درست است كه مسلمانان از گوشه و كنار دنيا با زبان‏هاى متفاوت و رنگ‏هاى مختلف و نژادهاى گوناگون به اين شهر مى‏آيند؛ ولى همه آنان يك‏دل و يك‏نوا هستند، همه مشتاق پيامبر و اهل بيت معصوم عليهم السلام و اصحاب پاك او هستند و به همين جهت است كه آنان در يك نقطه گرد آمده‏اند؛ لكن چنان سياستى در اينجا به كار رفته شده كه گويا همه از يكديگر بيگانه ‏اند؛ چنان جوّ امنيتى حاكم گشته كه كسى احساس آرامش نمى‏كند؛ خصوصاً براى پيروان اهل بيت و سنّت واقعى رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم؛ اگر چه برادران اهل سنّت نيز از اين ممنوعيت برخوردارند و مأموران نمى‏گذارند عاشقان پيامبر با آن حضرت نجوا و درد دل كنند، فقط با اين ادعاى باطل و شرم آور كه او مرده و تمام شده است!

 ان شاء اللَّه صاحب اصلى سنّت پيامبر بيايد تا شخصيت والاى اهل بيت عليهم السلام در جايگاه واقعى خود قرار گرفته، همه جهانيان شاهد دنياى سراسر عدالت و محبت، تحت حكومت عدل اسلامى به زعامت امام زمان عليه السلام باشند.

 اينك نام و ياد رهبر كبير انقلاب اسلامى حضرت امام خمينى »رضوان اللَّه عليه« و شهداى گران‏قدر انقلاب اسلامى و هشت سال دفاع مقدّس؛ خصوصاً همرزمان شهيدمان: حسن رحمانى، حسن كاملى، حسن مارانى، حسن متحدى، محمّدحسن رضايى(2) را گرامى داشته، براى سرافرازى نظام مقدّس جمهورى اسلامى ايران و سلامتى مقام معظّم رهبرى حضرت آيت اللَّه العظمى خامنه ‏اى »حفظه اللَّه« دعا مى‏كنيم.

 در پايان از تمام عزيزانى كه زمينه چاپ و نشر اين اثر را فراهم نمودند؛ بويژه از محقّقان همكار در مؤسسه تعالى، حجج اسلام آقايان سيّد حميدرضا موسوى، مجتبى حداد و غلام‏رضا جوكار و نيز از مديريت انتشارات نگاه تعالى، حجّت الاسلام و المسلمين غلام‏رضا ساكت قدردانى و تشكر مى‏شود.

    خرداد 1390

    قبرستان بقيع بى ‏بقعه

    احمد سعيدى